Мірза Гіяс-бек

Мірза Гіяс-бек (урду. مرزاييا ب بيگ‎), пізніше також став відомий під титулом Ітімад-Уд-Даула (урду. اعتماد الدولہ کا مقبرہ‎; ? — 1622) — визначний монгольський аристократ і державний діяч, великий візир і тесть могольського імператора Джахангіра (1611-1622), його діти й онуки були дружинами, матерями та воєначальниками імператорів Великих Моголів.

Мірза Гіяс-бек

урду. مرزاييا ب بيگ‎

урду. اعتماد الدولہ کا مقبرہ‎
 
Народження: 16 століття
Казвін, Іран
Смерть: 1622
Q13140176?
Поховання: Ітімад-Уд-Даула і Аґра
Країна: Іран
Шлюб: Asmat Begamd
Діти: Нур Джахан і Асаф-хан

Біографія

Сім'я

Гіяс-бек був уродженцем Тегерана і молодшим сином Хваджеха Мухаммад-Шаріфа, поета і візира Мухаммад-Хана Теккелу і його сина Татар-Султана, який був губернатором провінції Хорасан. Мухаммад-Шаріф поступив на службу до шаха Тахмаспа I (1524-1576), де він на початку служив візиром Єзда, Абаркуха і Біябанака протягом 7 років. Згодом він був призначений візиром Ісфахана і помер там у 1576 році.[1] Старший брат Гіяса бега, Мухаммед-Тахер Васлі, був ученою людиною, яка складала вірші під псевдонімом Васлі.[2]

Імміграція в Індію

Після смерті батька Гіяс-бек і його сім'я впали в немилість. Сподіваючись поліпшити добробут своєї родини, Гіяс-бек вирішив переїхати з Персії до Індії, до двору могольського імператора Акбара.[3] По дорозі сім'я була атакована грабіжниками, які забрали у них залишилися мізерні пожитки.[4]

Залишившись тільки з двома мулами, Гіяс-бек, його вагітна дружина і троє їхніх дітей (Мухаммед-Шаріф, Асаф-Хан і дочка Сахлія) були змушені по черзі їздити верхи на спинах тварин для кінця їх подорожі. Коли сім'я прибула в Кандагар, Асмат Бегам народила йому другу дочку. Сім'я була настільки бідною, що вони боялися, що не зможуть подбати про новонароджену дитину. На щастя, сім'я була взята в караван багатого купця Маліка Масуда, який пізніше допоміг Гіяс-беку влаштуватися на службу при дворі імператора Акбара. Вважаючи, що дитина ознаменувала собою зміну в долі сім'ї, дочка була названа Мехр-ун-Нісою, що означає «Сонце серед жінок».[5] Гіяс-бек був не першим членом його сім'ї, що переїхав до Індії, його двоюрідний брат Асаф-Хан Джафар Бек і дядько Асмат Бегум Мірза Гіясуддін Алі Асаф-Хан, служили в провінційних загонах Акбара.[6]

Служба в Імперії Великих Моголів

Пізніше Мірза Гіяс-бек був призначений скарбником провінції Кабул. Завдяки своїм проникливим навичкам ведення бізнесу він швидко піднявся службовими сходами до вищих адміністративних чинів. За свою роботу він імператор ушанував його званням «Ітімад-Уд-Даула» («Стовп держави»). В результаті своєї роботи та просування по службі, Гіяс-бек зміг гарантувати, що Мехр-ун-Ніса (майбутня Нур Джахан) матиме найкраще на ті часи освіту. Вона добре розбиралася в арабській і перській мовах, в мистецтві, літературі, музиці і танцях.[5]

Дочка Гіяс-бека Мехр-ун-Ніса (Нур Джахан) (1577-1645) вийшла заміж за старшого сина і спадкоємця Акбара, Джахангіра, в 1611 році, а його син Абдул-Хасан Асаф-Хан служив воєначальником при імператорі Джахангірі.

Гіяс-бек був також Дідом Мумтаз-Махал (1593-1631), спочатку названий Арджуманд Бану, дочки Абдул-Хасан Асаф-Хана, дружини імператора Шах-Джахана, відповідального за будівництво Тадж-Махала. У 1627 році після смерті Джахангіра на імператорський престол вступив його третій син Шах Джахан. Абдул-Хасан став одним з найближчих радників Шах-Джахана. Шах Джахан був одружений з дочкою Абдул-Хасана Арджуманд Бану Бегум, Мумтаз-Махал, яка була матір'ю його чотирьох синів, включаючи його наступника Аурангзеба. Шах Джахан побудував знаменитий мавзолей Тадж Махал.

Смерть і поховання

Гіяс-бег помер біля Кангри в 1622 році, коли могольський імператор рухався у свою літню резиденцію в Кашмірі. Його тіло було доставлено назад в Агру, де він був похований на правому березі річки Джамна. Місце його поховання стоїть досі та відоме як Гробниця Ітімад-Уд-Даула.

Примітки

  1. Shokoohy, 2001, с. 594–595.
  2. Banks Findley, 1993, с. 9.
  3. Gold, 2008, p. 148
  4. Chandra, 1978, p. 4
  5. Nath, 1990, p. 66
  6. Banks Findley, 1993, с. 8.

Посилання

  • Shokoohy, Mehrdad (2001). «GĪĀṮ BEG, ʿEʿTEMĀD-AL-DAWLA». Encyclopaedia Iranica, Vol. X, Fasc. 6. pp. 594–595. http://www.iranicaonline.org/articles/gia-beg-.
  • Nath, Renuka. Notable Mughal and Hindu women in the 16th and 17th centuries A.D (англ.). — New Delhi: Inter-India Publ., 1990. — ISBN 9788121002417.
  • Gold, Claudia. Queen, Empress, Concubine: Fifty Women Rulers from Cleopatra to Catherine the Great (англ.). — London: Quercus, 2008. — ISBN 978-1-84724-542-7.
  • Banks Findley, Ellison. Nur Jahan: Empress of Mughal India (неопр.). — Oxford, UK: Nur Jahan : Empress of Mughal India, 1993. — ISBN 9780195074888.
  • Keay, John (2000). India: A History. Grove Press, New York.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.