Міхал Клеофас Огінський

Мі́хал Клео́фас Оґі́нський (пол. Ogiński Michał Kleofas; біл. Міхал Клеафас Агінскі; * 25 вересня 1765, Гузув, Мазовецьке воєводство — † 15 жовтня 1833, Флоренція) — польський композитор, державний діяч Речі Посполитої та Російської імперії, граф, племінник великого гетьмана литовського Михайла Казимира Огінського.

Міхал Клеофас Огінський
пол. Ogiński Michał Kleofas
Зображення
Основна інформація
Дата народження 25 вересня 1765(1765-09-25)
Місце народження Гузув, Мазовецьке воєводство
Дата смерті 15 жовтня 1833(1833-10-15) (68 років)
Місце смерті Флоренція
Поховання Флоренція
Громадянство Річ Посполита, Російська імперія і Велике герцоґство Тосканське
Професія композитор
Жанри опера
Нагороди
Орден Білого Орла
Автограф
 Файли у Вікісховищі

Біографія

З 1789 р. — мечник литовський. 17901791 — надзвичайний королівський посол в Нідерландах. 1793-1795 підскарбій великий литовський.

1794 — брав участь у повстанні Костюшка на чолі батальйону єгерів. Після поразки повстання емігрував до Константинополя, де став активним діячем еміграції, потім переїхав до Парижа. У Парижі контактував з Талейраном і французькою директорією з метою відновлення незалежності Речі Посполитої.

Поштова марка Білорусі, 1994 рік

Після послаблення надій на відновлення незалежності і оголошення амністії в 1802 році повернувся на терени Російської імперії й оселився в селі Залісся (на території сучасного Сморгонського району Білорусі). У 1807 році зустрічався з Наполеоном в Італії.

1810 — переїхав до Петербурга і став сенатором Російської імперії, активно займався політикою.

18101812 — був у близьких відносинах з російським імператором Олександром I, запропонував йому план створення автономного Великого герцогства Литовського у складі Російської імперії. План був відкинутий.

1817 — переїхав у Вільно.

1823 — проблеми зі здоров'ям змусили його переїхати до Італії, де прожив останні 10 років життя.

Був похований у Флоренції, в церкві Санта Кроче.

Творчість

Написані ним марші та бойові пісні були поширені серед повстанців 1794 року. Автор популярних полонезів, зокрема, полонеза  «Прощання з батьківщиною»файл (пол. Pożegnanie Ojczyzny, біл. Развітанне з Радзімай, відомий також як «Полонез Огінського»), фортепіанних п'єс, романсів, опери «Зеліда і Валькур, або Бонапарт в Каїрі» тощо.

Іноді Огінському також приписують[джерело?] авторство «Мазурки Домбровського» (Jeszcze Polska nie zginęła), яка згодом стала гімном Польщі (автором слів був Юзеф Вибіцький).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.