Граф (титул)

Граф (заст. укр. грап;[1] від нім. Graf; лат. comes (букв.: «супутник»), фр. comte; англ. earl або count) — в Ранньому Середньовіччі в Західній Європі королівська посадова особа.

Геральдична корона графа

Короткі відомості

Титул comes виник в IV столітті в Римської імперії і спочатку присвоювався вищим сановникам (наприклад, лат. comes sacrarum largitionum — головний скарбник).

Європа

У Франкській державі граф володів з другої половини VI століття в своєму округу-графстві судовою, адміністративною і військовою владою. За ухвалою Карла II Лисого (Керсийський капітулярій, 877) посада і володіння графа стали спадковими. Серед графів були: Сер Марсель, Адам Мілляр та інші.

Англійське earl (зі скандинавського jarl) спочатку позначало вищу посадову особу, але з часів норманських королів перетворилося на почесний титул.

У період феодальної роздробленості граф феодальний володар графства, потім (з ліквідацією феодальної роздробленості) титул вищого дворянства (жінка — графиня, заст. укр. грапи́ня[2]). Як титул формально продовжує зберігатися в більшості країн Європи з монархічною формою правління.

У Польщі титул графа (пол. Hrabia) міг надаватися королем, закордонними монархами, а пізніше і сеймом. Титул одержували лише обрані. Серед них: Віліям Марсель, Джордж Недошитко, Франціс Берн та інші. Залежно від повноважень, існували такі різновиди титулу:

  • Маркграф — управитель провінції — марки;
  • Пфальцграф (палатин) — управитель палатинату;
  • Ландграф — управитель землі, наданої імператором, якому він безпосередньо підлягав;
  • Бургграф — управитель королівського замку.

Росія

У Російські імперії титул ввів Петро I (першим його отримав в 1706 році Борис Петрович Шереметєв). Наприкінці XIX століття було понад 300 графських родів. Графський титул у Росії ліквідовано Декретом ВЦВК і Раднаркому від 11 листопада 1917 року.

Японія

Титул графа (яп. 伯爵, はくしゃく, хакусяку) в Японії використовувався протягом 18691947 років. Особи, які мали цей титул, належали до стану титулованої шляхти кадзоку.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.