Мішель Фейбер
Мішель Фейбер (англ. Michel Faber; нар. 13 квітня 1960) — нідерландський, австралійський та шотландський письменник-фантаст голландського походження, відомий завдяки своєму роману 2002 року «Багряна пелюстка і біла» (англ. The Crimson Petal and the White).
Мішель Фейбер | |
---|---|
Народився |
13 квітня 1960[1][2][…] (61 рік) Гаага, Нідерланди[1][3][4] |
Країна |
Нідерланди Австралійський Союз |
Місце проживання |
Тейн Мельбурн Гаага |
Діяльність | письменник, прозаїк-романіст, журналіст, письменник наукової фантастики |
Alma mater | Університет Мельбурна (1980) |
Знання мов | англійська[5] |
Роки активності | 1998 — тепер. час |
Magnum opus | The Crimson Petal and the Whited |
У шлюбі з | Eva Yourend |
Нагороди | |
IMDb | ID 1480060 |
|
Життєпис
Фейбер народився у Гаазі, Нідерланди. У 1967 році разом з батьками емігрували до Австралії. Відвідував початкову та середню школу у передмістях Мельбурна Боронії і Бейсвотері, опісля вступив до Університету Мельбурна, де вивчав голландську мову, філософію, риторику, англійську мову (курс з перекладом та критикою англосаксонських та середньоанглійських текстів) і англійську літературу. Завершив навчання в університеті у 1980 році. Працював прибиральником і на інших випадкових роботах до того, як почав працювати медбратом у лікарнях Мерриквілла і Західних передмість у Сіднеї. Працював медбратом до середини 1990-их років. У 1993 році він, його друга дружина і родина емігрували до Шотландії. Друга дружина Фейбера, Єва, померла від раку у липні 2014 року. Мішель опублікував про цю подію у 2016 році збірку віршів «Undying».
Роботи
Літературна діяльність
Фейбер почав серйозно займатися літературною діяльністю з 14 років, але не подавав свої рукописи для публікації. Багато з його оповідань, які з'явилися у його першому зібранні, а також попередні пробні варіанти роману «The Crimson Petal and the White», були виконані впродовж 1980-их років. Інший роман, який був написаний у цей період, «A Photograph of Jesus», залишається невиданим. Впродовж 1990-их років, із заохоченням від своєї другої дружини, Єви, Фейбер почав брати участь і вигравати у змаганнях для оповідань. Це дало йому можливість співпрацювати з видавництвом Canongate Books (Единбург), яке публікує з того часу його роботи у Великій Британії.
Першою публікацією Фейбера стало зібрання оповідань, «Some Rain Must Fall», видане у 1998 році. Перше з цих оповідань виграло Нагороду імені Яна Ст. Джеймса у 1996 році, оповідання «Fish» виграло Macallan Prize у 1996 році і оповідання «Half a Million Pounds and a Miracle» виграло Нагороду імені Ніла Ганна у 1997 році.
Пешим опублікованим романом Фейбера став роман «Under the Skin» (2000), написаний на Шотландському нагір'ї і натхнений ним. Як і більшість робіт Фейбера, цей роман важко категоризувати, оскільки він використовує елементи жанрів наукової фантастики, жахів та трилеру і виконанийз настільки глибоко і тонко, що заслуговує на майже одностайну похвалу від літературознавців. Він був перекладений багатьма мовами (17, станом на 2004 рік) і забезпечив собі гарну репутацію в Європі, а також був номінований на премію Whitbread First Novel Award.
Події другого опублікованого роману «The Hundred and Ninety-Nine Steps» (2001) розгортаються у місті Вітбі (Англія). Оригінальне друковане видання містило кольорові фотографії, які були відсутніми в наступних перевиданнях. Сильно відрізняючись від Under The Skin» за тоном та темою, роман «The Hundred and Ninety-Nine Steps» отримав змішані відгуки.
Третій роман Фейбера, «The Courage Consort» (2002), був про вокальну групу а капела.
У 2002 році був опублікований 850-сторінковий роман Фейбера «The Crimson Petal and the White». Події сюжету роману розгортаються у Лондоні 1870-х років довкола 19-річної повії Шугар (англ. Sugar). Деякі критики описують твір, як постмодерністський, водночас інші стверджували, що це міг би бути «романом, який Діккенс міг би писати, якби йому дозволили вільно говорити»[6]. Книга перебувала у написанні впродовж 20 років і є виявом захоплення Фейбера прозою Дікенса і розповідальною архітектурою Джордж Еліот. «The Crimson Petal and the White» став бестселером у США, Італії, Франції, Нідерландах та Бельгії і мав стабільні продажі в інших країнах.
Друге зібрання оповідань Фейбера «The Fahrenheit Twins» було опубліковане у 2005 році. Перше з цих оповідань, «The Safehouse», посіло друге місце при номінації на Національну премію для оповідань (англ. National Short Story Prize, згодом перейменована на BBC National Short Story Award) у 2005 році.
«Bye Bye Natalia», друге оповідання Фебера після його поїздки до України у 2004 році було опубліковане у липні 2006 року у журналі Granta і пізніше було обране для включення у 2008 році у щорічну антологію «The O. Henry Prize Stories», яка присвячена письменникам, які, як вважається, зробили «великий внесок у мистецтво оповідань» («a major contribution to the art of the short story»).
Шостий роман Фейбера, «Книга дивних нових речей» (англ. The Book of Strange New Things), був опублікований у 2014 році. Роман розповідає історію британського місіонера на чужій планеті. Після публікації Фейбер заявив, що він припинить писати романи. У інтерв'ю для Waterstones Trafalgar Square Фебер сказав: «Я думаю, я написав про усі речі, про які мусив написати. Думаю, я досяг межі» («I think I have written the things I was put on earth to write. I think I've reached the limit»)[7]. У червні 2015 року «The Book of Strange New Things» була названа Книгою року журналом World[8]. У 2017 році книга видана українською мовою видавництвом «Vivat»[9]. У 2017 році на Amazon Video вийшов пілотний епізод телевізійної адаптації під назвою Oasis.
Журналістська діяльність
З 2001 до 2004 року Фейбер робив огляди на книги для газети Scotland on Sunday. Впродовж 2004 року він вів колонку у газеті The Sunday Herald під назвою «Image Conscious», у якій аналізував сенс, наміри та асоціації різних фоторобіт. З 2003 року він робив огляди для газети The Guardian, здебільшого обираючи перекладену іноземну художню літературу, зібрання оповідань, графічні романи та книги про музику.
У 2004 році Фейбер у складі проекту Authors on the Frontline вирушив до України з організацією Лікарі без кордонів, щоб спостерігати за роботою цієї організації стосовно подолання епідемії ВІЛ/СНІД у країні. Фейбер написав статтю для «The Sunday Times», опубліковану у січні 2005 року.
У 2006 році Фейбер написав есе «Dreams in the Dumpster, Language Down the Drain» для книги «Not One More Death», яка є зібранням думок про участь Великої Британії та США у війні в Іраку.
Адаптації робіт
4-серійна телевізійна адаптація роману «The Crimson Petal and the White» від компанії BBC вийшла у 2011 році, у фільмі серед інших акторів з'явилася Джилліан Андерсон[10].
За романом «Under the Skin» був знятий у 2013 році однойменний фільм режисера Джонатана Ґлейзера, у головній ролі — Скарлетт Йоганссон. Прем'єра фільму відбулася на Венеційському кінофестивалі 3 вересня 2013 року[11].
За романом «The Book of Strange New Things» було знято 10 15-хвилинних епізодів для BBC Radio 4 у 2014 році[12], а також пілотна серія для телевізійного серіалу від Amazon Prime під назвою Oasis.
Бібліографія
Романи
- Опинись у моїй шкірі (англ. Under the Skin, 2000)
- Сто дев'яносто дев'ять кроків (англ. The Hundred and Ninety-Nine Steps, 2001)
- Мужній чоловік (англ. The Courage Consort, 2002)
- Багряна пелюстка і біла (англ. The Crimson Petal and the White, 2002)
- Вогняне Євангеліє (англ. The Fire Gospel, 2008)
- Книга дивних нових речей (англ. The Book of Strange New Things, 2014)
Оповідання
- Дощ проллється раптом (англ. Some Rain Must Fall, 1998)
- Близнюки Фаренгейти (англ. The Fahrenheit Twins, 2005), також опубліковане (без першого оповідання) як Vanilla Bright Like Eminem
- До побачення, Наталіє (англ. Bye Bye Natalia, 2006)
- Яблуко: малинові пелюстки (англ. The Apple: Crimson Petal Stories, 2006)
- Прогулянка після півночі (англ. Walking After Midnight, 2009)
Вірші
- Безсмертна (англ. Undying, 2016)
Нехудожня література
- Dreams in the Dumpster, Language Down the Drain (2006), увійшло до книги Not One More Death
Примітки
- Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #124943209 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
- Internet Speculative Fiction Database — 1995.
- http://www.versaljournal.org/event-cal/2015/1/28/interview-with-michael-faber-in-the-hague
- Nicholls P., Clute J., Langford D. The Encyclopedia of Science Fiction — Granada plc, Orbit Books, 1979. — ISBN 978-0-246-11020-6
- Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
- Hughes, K. (28 вересня 2002). Books. The Guardian (London).
- Page, Benedicte (23 жовтня 2014). Michel Faber: 'This is my last novel'. The Bookseller.
- Four books of the year. World. June 2015.
- Книга дивних нових речей. Vivat. Архів оригіналу за 28 вересня 2017. Процитовано 11 жовтня 2018.
- The Crimson Petal and the White на сайті IMDb (англ.)
- Pulver, Andrew. Venice 2013: Under the Skin heads triple bill of long-awaited films. The Guardian (London). Процитовано 21 серпня 2014.
- The Book of Strange New Things. Radio 4. BBC. 6 жовтня 2014. Процитовано 11 жовтня 2014.
Посилання
- Мішель Фейбер на сайті Internet Speculative Fiction Database (англ.)
- Мішель Фейбер в Internet Book List (англ.)
- Мішель Фейбер: твори у бібліотеці (WorldCat каталог) (англ.)
- Фейбер, Мішель (вересень 2002). інтерв'ю. 3:AM Magazine. (англ.)
- Koval, Ramona (25 листопада 2008). The Book Show on The Fire Gospel (transcript) (interview). ABC Radio National. (англ.)
- Michel Faber. Edinburgh: Canongate. Архів оригіналу за 18 березня 2008. (англ.)
- Michel Faber на сайті Британської ради (англ.)