Надія Дюк

Надія Дюк (англ. Nadia Diuk; 16 жовтня 1954, Лондон23 січня 2019, США) науковиця, громадська діячка США українського походження.

Надія Дюк
англ. Nadia Diuk
Народилася 16 жовтня 1954(1954-10-16)
Лондон
Померла 23 січня 2019(2019-01-23) (64 роки)
Громадянство США
Національність українка
Діяльність науковиця
Alma mater Університет Оксфорда
Посада віце-президент Національного фонду на підтримку демократії
Батько Петро Дюк
У шлюбі з Адріан Каратницький
Нагороди
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня

Життєпис

Донька хорунжого Української Повстанської армії Петра Дюка, який перебрався до Великої Британії, де був членом Спілки офіцерів України, Союзу українців у Великій Британії. Тут народилася Надія у 1954 році. Навчалася в Університеті Сассекса, здобула ступінь бакалавра мистецтв з відзнакою. Закінчила коледж Святого Антонія Оксфордського університету, ставши першим доктором з проблем україністики, захистивши дисертацію на тему досліджень публіцистики Михайла Драгоманова в XIX сторіччі. після цього викладала в цьому університеті радянські та російську історію. З 1980-х років активно допомагає українській діаспорі та дисидентам. Водночас була науковою співробітницею британського Товариства досліджень Центральної Азії.

Згодом перебралася до США, мешкала в Вашингтоні. З 1987 року працювала в Національному фонді на підтримку демократії. До 1989 року керувала програмами на підтримку демократичних рухів в Югославії та Радянському Союзі. З початку 2000-х років була головним директором відділу Центральної Європи та Євразії. Активно досліджувала процеси під час Помаранчевої революції в Україні 2004 року. Згодом призначено на посаду віце-президента, відповідає за діяльність фонду в Європі, Євразії, Африці та Латинській Америці.

Член Ради у справах міжнародних зв'язків (Council on Foreign Relation) та Дорадчої ради Кенан інституту Центру міжнародних досліджень імені Президента Вудро Вільсона. Входила до «Вашингтонської групи» українців. Фонд підтримки демократії є неприбутковою конгресовою організацією США, яка надає активну допомогу Україні в розвитку та зміцненні демократичних реформ. Сприяла організації візитів до США Віктора Ющенка, тоді ще лідера опозиційних сил України.

Часто публікувала статті в газетах та журналах «Вашингтон Пост», «Вашингтон Таймс», «Журнал демократії», «Орбіс», «Світ», «I», «Азербайджанський інтернаціонал», «Російський журнал публічної думки».

Нагороди

  • Орден княгині Ольги III ступеня (22 січня 2019) за значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення національної безпеки, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю[1]

Відомі праці

  • «Голодомор 1932–33 рр.», виданої в США 1985 року.
  • «Наступне покоління в Росії, Україні та Азербайджані: молодь, політика, ідентичність та зміни» (2012 рік)

Родина

Заміжня за американцем українського походження Адріаном Каратницьким, який з 1993 по 2004 роки очолював організацію Freedom House.

Примітки

  1. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №14/2019. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 23 січня 2019.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.