Народна ікона Середньої Наддніпрянщини 18-20 ст.

«Народна ікона Середньої Наддніпрянщини 18-20 ст. у контексті селянського культурного простору» — ілюстрований альбом-монографія, в якому досліджується феномен народної ікони, розповсюдженої на території Центральної України, а саме в Черкаській, Полтавській, Кіровоградській областях і на півдні Київщини.

Книга Народна ікона Середньої Наддніпрянщини 18-20 ст. (у футлярі)

Вихідні дані

Народна ікона Середньої Наддніпрянщини 18-20 ст. у контексті селянського культурного простору (подарункове видання)
Автори: Микола Бабак, Олександр Найден
Видавництво: ЗАТ «Книга», Київ, 2009
Вид видання: монографія
Мова видання: українська
Резюме і список ілюстрацій російською та англійською
Футляр, суперобкладинка, тверда палітурка, більше 600 кольорових ілюстрацій, 548 стор.
Формат: ~245х340х50 мм
ISBN 978-966-02-5256-1
Тираж: 1000 екз.

Зміст

Народна ікона в макрокосмі традиційного інтер'єру сільської хати з його орнаментальними акцентами займає особливе місце. Умови перебування народної ікони в сільській (не дуже світлій) хаті, вірування селян з вкрапленням елементів обрядово-язичницьких уявлень визначив образну мову цієї ікони, характер її типажної виразності і принципи живописно-декоративної подання. Особливу увагу приділено образам Ісуса Христа, Богородиці, а також святим Миколаю Угодникові, Варварі, Параскеві, Катерині, Юрію Змієборцю, Івану-воїну, Юстиніану, архістратигові Михаїлу, архангелові Гаврилу, сюжетам «Недремне око», «Благовіщення», «Коронування Богородиці», «Богоматір Печерська», «Богоматір Неопалима Купина», «Богоявлення», «Усікновіння глави Іоанна Хрестителя», «Христос — Виноградна Лоза», «Воздвиження Чесного Хреста» тощо. Наведені у книзі чисельні фольклорні фрагменти підкреслюють особливий характер народної віри, у якій важливу роль відіграють рудименти фольклорно-язичницьких уявлень. Українська народна ікона пов'язана водночас і з давньою (візантійською, давньоруською) культурою, і з культурою фольклорною, що стояла біля витоків етносу, дух і колорит якої разом із мовою визначає суть українського народу серед багатьох інших світових культур.

Нагороди

Вихід монографії став справжньою подією у світі книговидавництва України і був відмічений декількома нагородами. Вона стала найкращою книгою Форуму видавців у Львові у 2009 році. На конкурсі «Мистецтво книги» видання отримало диплом імені Івана Федорова. Журі XI Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2009» визнало монографію найкращою і присудило їй перше місце в номінації «Візитівка», а також гран-прі як головному переможцю. У 2010 році автори книги, художник М. Бабак і мистецтвознавець О. Найден, стали лауреатами Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.