Параскева Іконійська

Параскева Іконійська або Параскева П'ятниця (грец. Παρασκευή, м. Іконія, Мала Азія, ІІІ століття) християнська свята та великомучениця.

Параскева Іконійська
Народилася 2 століття
Конья
Померла 3 століття
Конья
У лику великомученик
Медіафайли на Вікісховищі

Життєпис

Народилася у християнській родині. Жила в III столітті в місті Іконія у Малій Азії. Її побожні батьки щиро молилися до Бога і кожної п'ятниці розважали над муками Ісуса Христа. Коли Бог дав їм донечку, вони назвали її Параскева, тобто П'ятниця. Після смерті батьків Параскева вела тихе християнське життя, повне чеснот, і з любов'ю опікувалась убогими. Добрий приклад її богоугодного життя навернув численних поган до Христової віри. Розлючені жерці запроторили Параскеву до в'язниці.

Коли в час Діоклетіанового переслідування християн до Іконії прибув новий імператорський намісник з наказом судити й мучити християн, до нього привели Параскеву, яка сміливо визнала свою віру в Христа. За це намісник наказав її жорстоко мучити. Під час тортур Параскева віддала Богові свою чисту і невинну душу.

Параскева П'ятниця

Ікона «Параскева П'ятниця», XVII ст., Галичина

У народній традиції східних слов'ян після прийняття християнства склався міфологічний образ Параскеви П'ятниці, заснований на персоніфікації п'ятниці як дня тижня та культі святих Параскеви Іконійської, що називалась П'ятницею та Параскеви Сербської[1]. На думку низки дослідників, на Параскеву П'ятницю було перенесено деякі ознаки та функції головного жіночого персонажа слов'янської міфології Мокоші. Культ був поширений не лише в Україні, а й у Білорусі та Росії і пов'язувався з традицією вшанування «святих місць» — джерел, криниць, каменів[1].

Шанування

Свята Параскева Іконійська мала у православних вірян особливу любов і шанування. Храми на її честь в давнину називалися П'ятницями. На іконах зазвичай зображали мученицю суворою подвижницею, високого росту, з сяючим вінком на голові. За церковними віруваннями, свята Параскева – покровителька полів і худоби, ікони святої мучениці охороняють сімейне благополуччя і щастя. Крім того, до святої Параскеви моляться за збереження худоби від смерті. Свята мучениця – цілителька людей від найважчих душевних і тілесних хвороб.

Свята

Храми

Див. також

Посилання

Джерела

  • Бурій В. М. Народно-православний календар / Валерій Бурій. — Черкаси: Вертикаль, 2009.

Примітки

  1. Параскева Пятница / Левкиевская Е. Е., Толстая С. М. // Славянские древности: Этнолингвистический словарь: в 5 т. / под общ. ред. Н. И. Толстого; Институт славяноведения РАН. М. : Межд. отношения, 2004. — Т. 3: К (Круг) — П (Перепёлка). — С. 631—633. — ISBN 5-7133-1207-0
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.