Наукова школа Мікро і наноелектронні системи КПІ ім. Ігоря Сікорського
Наукова школа Мікро і наноелектронні системи КПІ ім. Ігоря Сікорського | |
---|---|
Марка серії «Винаходи... П’єзодвигун», найвагоміший винахід наукової школи | |
Тип | Наукова школа |
Засновано | 1952 |
Розташування | Київ, вул. академіка Янгеля 16/9, 03056 |
Керівник | д.т.н. Якименко Ю.І. |
Наукова школа Мікро і наноелектронні системи КПІ ім. Ігоря Сікорського — це професійна співдружність наукових, науково-педагогічних та інженерних працівників кафедри мікроелектроніки в галузі п'єзоелектроніки, сенсорики та фотовольтаїки.[1] Керівник наукової школи – д.т.н. Якименко Ю.І.[2]
Склад наукової школи за період існування
- Засновник наукової школи – д.т.н. Некрасов М.М.
- Послідовники засновника наукової школи – д.т.н. Якименко Ю.І., к.т.н. Лавриненко В.В. та д.т.н. Шмирєва О.М.
- Учні послідовників наукової школи – к.т.н. Орлов А.Т., д.т.н. Королюк Д.В., Іващук А.В., к.т.н. Свєчніков Г.С.
- Наступні покоління наукової школи – к.т.н. Коваль В.М., к.т.н. Обухова Т.Ю., к.т.н. Ульянова В.О., к.т.н. Зазерін А.І., PhD Шевлякова Г.В.
До складу наукової школи входили ряд аспірантів, магістрів, а також інженерів кафедри мікроелектроніки.
Ключові наукові досягнення наукової школи за період існування
В науковій школі Мікро і наноелектронні системи за період її існування можна виділити декілька періодів.
І період
Створення наукової теорії неоднорідних діелектриків і фізичних основ надійності напівпровідникових приладів (Некрасов М.М.).[4][5]
ІІ період
Розроблення першого в світі п'єзодвигуна та приладів функціональної електроніки на основі сегнето- і п'єзоматеріалів (Лавриненко В.В., Якименко Ю.І.)[6][7][8]
У 1964 році Лавриненко В.В. створив перший у світі п'єзоелектричний двигун обертання[9][10], а згодом і лінійний п'єзодвигун для приводу реле[11]. Роботи В. В. Лавриненка на десятиріччя випереджали подібні роботи за кордоном. Його учень Якименко Ю.І.[12] продовжив роботи в напрямку п’єзоелектроніки і за створення нового класу п'єзоелектричних приладів в 1987 р одержав Державну премію УРСР в галузі науки та техніки.
ІІІ період
Розроблення високоефективних фотоелектричних перетворювачів для наземного та космічного призначення (Шмирєва О.М., Іващук А.В.). Частина колективу наукової школи на чолі з Шмирєвою О.М. приймав участь в розробці сонячних елементів, нагрівачів та датчиків кутових координат Сонця для штучних супутників Землі (Січ-1М (2004 р), Egypt-Sat-1 (2007 р)). Також колектив приймав участь в міжнародному проєкті NATO (США), в рамках якого було налагоджено технологію серійного виробництва сонячних елементів на заводі “Квазар”.
Частина колективу наукової школи на чолі з Іващуком А.В. займався розробкою сонячних батарей та пристроїв орієнтації для космічних апаратів (PolyITAN-1 (2014 р.) та PolyITAN-2-SAU (2017 р.)[13]).
В цей період було одержано 2 Державні премії України в галузі науки та техніки: в 1988 р Іващуку А.В. за розробку НВЧ напівпровідникових приладів для космічних програм і апаратури спеціального призначення та в 2012 р. Шмирєвій О.М. за розробку технології виробництва кремнієвих сонячних елементів та енергетичних систем на їх основі.
IV період
Розроблення мікроелектронних механічних систем (МЕМС) та сенсорів на їх основі (Якименко Ю.І., Орлов А.Т., Ульянова В.О., Зазерін А.І.)[14]
Вперше в Україні частиною колективу наукової школи на чолі з Якименком Ю.І. та Орловим А.Т. розроблено повний цикл комп’ютерного проектування мікроелектронних механічних систем (МЕМС технологія). З її використанням виготовлено багато мікроелектронних сенсорів механічних, фізичних та хімічних величин (Ульянова В.О., Зазерін А.І.). Колектив школи на чолі з Орловим А.Т. приймав участь у міжнародному проєкті TEMPUS (ЄС). За створення компонентної бази високоефективних мікрохвильових систем керівник наукової школи Якименко Ю.І. одержав Державну премію України в галузі науки та техніки (2004).
V період
Розроблення фотоелектричних перетворювачів та сенсорів на основі нанорозмірних структур (Шмирєва О.М., Іващук А.В., Коваль В.М., Обухова Т.Ю.). Частиною колективу наукової школи на чолі з Шмирєвою О.М., а згодом Іващуком А.В. розроблено високочутливі сенсори фізичних величин (для вимірювання температури, освітленості, вологості, концентрації газів) та електрохімічні сенсори (в тому числі біосенсори, для визначення рівня рН та токсинів), а також мультипараметричні сенсорні системи на їх основі. Також колектив брав участь у міжнародному проєкті від CRDF Global (США), в результаті виконання якого були створені тонкоплівкові сонячні елементи (Іващук А.В., Коваль В.М.).[15]
Напрямки поточних досліджень наукової школи
- розробка інноваційної продукції для потреб оборони і безпеки держави, в тому числі в рамках діючого наукового проєкту МОНУ (Якименко Ю.І., Орлов А.Т.);
- створення пристроїв гібридної органічно-неорганічної електроніки, в тому числі в рамках діючого наукового проєкту МОНУ (Якименко Ю.І., Коваль В.М., Обухова Т.Ю.),
- розроблення моделі штучного інтелекту для застосування в онкології в рамках діючого проєкту програми Горизонт-2020 (Якименко Ю.І., Королюк Д.В.).
Примітки
- Наукові школи КПІ ім. Ігоря Сікорського
- Історія кафедри мікроелектроніки КПІ ім. Ігоря Сікорського
- Відкриття лабораторії експресмікроскопії // Національний технічний університет України «КПІ»
- Испытания элементов радиоэлектронной аппаратуры: физические методы надежности: справочное пособие / М. М. Некрасов, В. В. Платонов, Л. И. Дадеко; под ред. М. М. Некрасова. - Киев: Вища школа, 1981. - 302 с.
- Неоднородные диэлектрики / М. М. Некрасов ; Киевский политехнический институт. - Киев, 1957. - 96 с.
- http://www.kdpu-nt.gov.ua/uk/content/klyuchovi-tehnologiyi-vyrobnyctva-kremniyevyh-sonyachnyh-elementiv-ta-energetychnyh-system
- Держпремія за роботу "Фізичне обгрунтування і промислове освоєння діагностики технології напівпровідникових матеріалів А3В5, їх твердих розчинів та розробка функціональних пристроїв на їх основі"
- Ultrasonic motor
- Авторское свидетельство № 217509 «Электрический двигатель», авт. Лавриненко В. В., Некрасов М. М. по заявке № 1006424 с приор. от 10 мая 1965 г.
- П'єзодвигун – видатний винахід світу
- П’ЄЗОЕЛЕКТРИЧНИЙ ДВИГУН
- Якименко Юрій Іванович
- Наносупутник «PolyITAN-2-SAU» на орбіті!
- High-performance ultraviolet radiation sensors based on zinc oxide nanorods / V. Ulianova, A. Zazerin, G. Pashkevich, O. Bogdan, A. Orlov // Sensors and Actuators A: Physical — 2015. — Vol. 234. — P. 113–119. — DOI : http://dx.doi.org/10.1016/j.sna.2015.08.012.
- V. M. Koval, Y. V. Yasiievych, M. G. Dusheiko, A. V. Ivashchuk, O. V. Bogdan, Y. I. Yakymenko. Optical Properties of Silicon Nanocomposites Containing Rare Earth Metals // Nanopages. – 2013. – Vol.8, №2. – p. 9-16.