Січ-1М

«Січ-1М» — український супутник дистанційного зондування Землі багатофункціонального призначення.

КА «Січ-1М»
Основні параметри
Виготівник  Україна, Південмаш
Оператор «Дніпрокосмос»
Тип апарата ДЗЗ
Дата запуску 24 грудня 2004
Ракета-носій «Циклон-3»
Космодром Плесецьк
Технічні параметри
Маса 2223 кг
Потужність 380 Вт (середньодобова)
Час активного існування > 3 років.
Орбітальні дані
Нахил орбіти 82,5 град.
Висота орбіти 283 / 648 км
Прилади
Прилади «Корал-А6», БР-91Ц-5, 11Л642 НХМ, 11Л645, СМ-5, РЛС БО, РМ 0.8, МСУ-ЭУ2
Роздільна здатність 23 м

Створювався за Національною Космічною Програмою України.

Розробник Державне конструкторське бюро «Південне» ім. М. К. Янгеля.

Виробник ДП "Виробниче об'єднання «Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова».

Призначений для одержання інформації одночасно в оптичному, інфрачервоному і мікрохвильовому діапазонах. Встановлений на космічному апараті «Січ-1М» комплекс дослідницької апаратури дозволяє вирішувати ряд практичних і наукових задач з дослідження атмосфери і Світового океану, моніторингу гідрологічної та льодової обставин, рослинних і ґрунтових покривів суші та ін.

На супутнику була розміщена апаратура міжнародного проєктe «Варіант» для дослідження іоносфери. Це перший міжнародний науковий проєкт, очолюваний українськими фахівцями.

Зокрема корисне навантаження супутника — бортовий інформаційно-вимірювальний комплекс складають:

  • Відеоінформаційний комплекс (МСУ-ЕУ), призначений для отримання зображень підстилаючої поверхні в оптичному діапазоні;
  • Комплекс радіофізичної апаратури (РФА), призначений для отримання зображень підстилаючої поверхні в мікрохвильовому діапазоні;
  • Оптико-мікрохвильовий сканер / зондувальник (МТВЗА-ОК), призначений для температурно-вологісного профілювання атмосфери, зондування океану і суші в оптичному, інфрачервоному і мікрохвильовому діапазонах;
  • Радіотелевізійний комплекс (РТВК-М), призначений для отримання метеорологічної інформації в оптичному діапазоні;
  • Вищезгаданий комплекс наукової апаратури «Варіант», призначений для вимірювання параметрів магнітного та електричного полів Землі з метою вивчення електромагнітних явищ іоносферної плазми.

Був запущений 24 грудня 2004 року о 13.20 з космодрому «Плесецьк» (Росія) за допомогою ракети-носія «Циклон-3» разом з мікросупутником КС5МФ2.

В ході виведення супутників на навколоземну орбіту через відхилення параметрів руху ракети-носія на ділянці роботи 3-го ступеня КА «Січ-1М» одержав збурення, що призвело до відхилення параметрів орбіти від розрахункових та порушення орієнтації КА в просторі. Поточні параметри орбіти КА «Січ-1М» складають: апогей — 644 км, перигей — 285 км, період обертання — 93.262 хв, нахилення — 82,57 градусів.

Основні відомості

Супутник «Січ-1М» створений на конструктивній платформі супутника «Січ-1», але за апаратурним комплексом є пристроєм значно вищого рівня.

  • Удосконалений сканер забезпечить роздільну здатність на порядок вище (просторова роздільна здатність 24 м).
  • Поліпшені параметри локатора бічного огляду — смуга огляду радіолокатора бічного огляду розширена з 450 до 700 км.
  • Оптико-мікрохвильовий сканер МТВЗА-ОК для одночасних вимірювань у видимому, ІЧ і НВЧ -діапазонах забезпечить глобальний моніторинг навколишнього середовища в інтересах метеорології, океанології, вирішення завдань рибальського промислу, вивчення клімату.
  • На супутнику встановлюється апаратура супутникової навігації космічної системи NAVSTAR і цифрова радіолінія З міжнародних діапазонів 8,2 ГГц і 1,7 ГГц із дисковим запам'ятовувальним пристроєм накопичення даних, що виводить супутник на високий технічний рівень.
  • Якісно новим був і наземний комплекс приймання, обробки та розповсюдження інформації спостереження Землі.

За тактико-технічними параметрами дослідницької апаратури супутник стоїть в одному ряді з апаратами SPOT, TRS-1, «Ресурс».

Напрями досліджень

Одним із завдань запуску супутника «Січ-1М» є забезпечення експерименту «Варіант» — дослідження провісників землетрусів. Строки запуску супутника збігаються зі строками запуску французького мікросупутника Demetr, головним завданням якого є моніторинг сейсмічних явищ в іоносфері. Одночасні спостереження у двох точках простору створюють принципово нові можливості для підвищення вірогідності результатів досліджень. В рамках наукових програм обидва супутники будуть здійснювати скоординовані наземні експерименти та експерименти з дистанційного зондування, узгоджені за часом з графіком роботи супутника TIMED та наземних засобів обслуговування. Буде виконаний ретроспективний аналіз даних, отриманих в результаті попередніх запусків супутників (зокрема експерименту WINDII на борту супутника UARS, супутників Alouette-1, ISS-b та «Інтеркосмос-19»).

Експлуатація

Супутник «Січ-1М» мав достатньо високі інформаційні можливості як за складом і характеристиками дослідницької апаратури, так і за можливостями широкого та оперативного доступу користувачів до інформації. Запуск супутника дозволив продемонструвати можливості та переваги комплексних досліджень при взаємодії систем «NOAA + Метеор + Січ-1М», що відкрило перспективу створення високоефективної системи з декількох супутників для безперервних метеорологічних і океанологічних досліджень.

Широкий набір бортових радіоліній в діапазонах 137 МГц, 1,7 Ггц і 8,2 Ггц. дозволив приймати сигнал від супутника практично всьому чинному парку приймальних станцій на всіх континентах (понад 1000 станцій каналу 137 МГц, понад 200 — 1,7 ГГц і понад 30 — 8,2 ГГц), а також безпосередньо на автономних пунктах приймання споживачів.

Синхронний експеримент на різних висотах в сейсмічно активних зонах дозволив створити базу даних для підтвердження теоретичних припущень.

Публікації

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.