Науковий музей Нікітського ботанічного саду

Науковий музей Нікітського ботанічного саду був створений у 1892 році спочатку як музей наочних посібників при училищі садівництва та виноградарства. У 1927 році його будинок був зруйнований землетрусом. 16 грудня 1972 року до 160-річного ювілею Саду музей знову відкрився у спеціально збудованому для нього приміщенні на території арборетума Саду[1].

Науковий музей Нікітського ботанічного саду
Нікітський ботанічний сад
44°30′33″ пн. ш. 34°13′58″ сх. д.
Тип музей
Країна  Україна
Адреса 333267, Ялта, Ботанічне, Державний Нікітський ботанічний сад
Засновано 1892
Режим роботи з 8 до 17 год; вихідні — субота і неділя.
Фонд ~ 3000
Сайт nbgnsc.com/node/84
Науковий музей Нікітського ботанічного саду (Автономна Республіка Крим)

Зібрання

Нікітський ботанічний сад — комплексна науково-дослідна установа, одна з найстаріших в Україні, яка веде роботи з питань плодівництва та ботаніки. Дендрарій саду є унікальним зібранням рослин з усіх континентів, а відтак популярним місцем відпочинку та екскурсій. Розташований на Південному березі Криму між селищем Нікіта та Чорним морем за 7 км від Ялти.[2]

Музей Саду був створений у 1892 році спочатку як музей наочних посібників Училища садівництва, виноградарства та виноробства. Воно готувало майстрів вищої категорії того часу. У 1927 році його будівля була зруйнована землетрусом. Музей почав працювати у режимі виставок, переїжджаючи до різних приміщень Саду. 16 грудня 1972 до 160-річного ювілею Саду музей знову відкрився у спеціально побудованому для нього двоповерховому приміщенні на території арборетуму Саду. Профіль музею ботанічний і сільськогосподарський. Його зібрання нараховує понад 3 тис. експонатів. Експозиція розповідає історію Нікітського ботанічного саду, ілюструє діяльність 5 наукових відділів, у складі яких 19 лабораторій. Експозиція приділяє увагу охороні природи і рослинного світу, флорі та її використанню людиною. Вона була сформована у 1982 році, після чергового ремонту будівлі[3].

Перший розділ присвячений лабораторії флори і рослинності, що займається вивченням дикорослих рослин Криму. Гербарій, що зберігається, налічує 169 тисяч гербарних аркушів. Одна з цінностей колекції — рідкісний вид пшениці беотійської (Triticum boeoticum), важливий селекційно-генетичний матеріал, один із предків сучасних рослин[3].

Сад зберігає різноманітні південні плодові культури, більше 11.000 сортів персика, фейхоа, мигдалю, абрикоса, інжиру, граната, черешні, ківі, хурми. Муляжі сортів селекції представлені в музеї. Гордістю є колекції квіткових рослин. Більше 50 видів насіння кінця 19-початку 20 століття зберігається у спеціальних скляних сховищах. Колекція шишок успадкована від музею училища. Серед експонатів також виділяється величезний плід сейшельської пальми Володимира Любименка[3]. У 2003 році в музеї було відкрито виставку комах і грибів[4].

Інша лабораторія присвячена природному заповіднику «Мис Мартьян». Унікальність і наукова цінність заповідника полягає в тому, що тут зберігаються типові природні ландшафти і багатий генофонд флори та фауни середземноморського типу, що пов'язано з його розташуванням на північній межі Середземноморської флористичної області. Акваторія заповідника — одна з небагатьох ділянок, яка збереглася на Південному узбережжі Криму у природному стані, з типовою донною рослинністю, яка відрізняється високим біорізноманіттям[5].

У 2015 році Музей Нікітського саду прийнятий в Асоціацію природно-історичних музеїв Російської Федерації, що входить у міжнародну раду музеїв (ICOM)[6].

Див. також

Примітки

  1. Музеї Криму Архівовано 14 лютого 2016 у Wayback Machine.(рос.)
  2. (рос.)Верзилин Николай Михайлович По следам Робинзона. Саді и парки мира. — Л.: Детская литература., 1964. — 576с. (с.:413)
  3. Науковий музей Нікітського ботанічного саду. Офіційний вебсайт. Архів оригіналу за 1 червня 2016. Процитовано 18 серпня 2015.
  4. Науковий музей Нікітського ботанічного саду. Группа компаний «МОСТ.Информ».
  5. Борейко В. Е., Паламарчук А. О. Заповедники Украины без гламура. Мониторинг нарушений заповедного режима 2003—2013. / Мат. независимого расследования. — К.: КЭКЦ, 2014. — 128 с.
  6. Музей Никитского сада принят в Ассоциацию естественно-исторических музеев Российской Федерации. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 18 серпня 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.