Нахман із Городенки

Нахман із Городенки (1680 (?)[1] 21 червня[2] 1765[3]) рабин, видатний діяч раннього хасидизму, один із найближчих сподвижників Баал Шем Това. Допомагав останньому керувати хасидськими громадами. Дід Нахмана з Брацлава (засновника брацлавського хасидизму), названого на його честь. рабин

Нахман із Городенки
Могила Нахмана з Городенки
Народився 1680 (?)
Городенка
Помер 21 червня 1765(1765-06-21)
Тверія
Національність єврей
Діяльність рабин
Відомий завдяки видатний діяч раннього хасидизму, один із найближчих учнів Баал Шем Това, дід Нахмана з Брацлава
Конфесія Юдаїзм
Родичі Іцхак
У шлюбі з ім'я невідоме
Діти сини Шимшон Хаїм, Сімха, донька (ім'я невідоме)

Біографія

Ранні роки

Про життя Нахмана з Городенки, особливо його ранній період, не збереглося жодних достовірних відомостей. Вважається, що він народився у 1680 році, був рабином у Городенці, мав сина — теж рабина Шимшона.

Приблизно в 1740 році разом із сином він поїхав до Ерец-Ісраелю, проте через два роки повернувся. Коли Елазар Рокеах (амстердамський рабин, пізніше рабин у Цфаті) почув, що Нахман із Городенки перебуває в Ерец-Ісраелі, він сказав, що якби вони були там разом, то могли б сприяти швидшому приходу Машиаха. Рабин Елазар поспішив зустрітися з рабином Нахманом, але той вже поїхав. Коли в свою чергу Нахман почув, що Елазар вже в Ерец-Ісраелі, він вирушив назад до Цфату, але на момент його повернення Елазар Рокеах вже помер.

Сподвижник Баал Шем Това

Після смерті першої дружини повернувся в Україну і став одним із найближчих сподвижників Баал Шем Това. Приблизно тоді ж одружився вдруге. В цьому шлюбі народився рабин Сімха, батько Нахмана із Брацлава.

Баал Шем Тов до самої смерті не дозволяв Нахману з Городенки повертатися до Ерец-Ісраель[4]. У 1764 році, після відвідання могили вчителя, Нахман заявив, що йому явився Баал Шем Тов і нарешті дав згоду.

Повернення до Ерец-Ісраель

Того ж року разом зі своїм другом рабином Менахемом Мендлом із Перемишлян та групою послідовників повернувся до Ерец-Ісраель. Поселився у Тверії, де і помер. Похований на старому цвинтарі Тверії.

Примітки

  1. За даними Бреслевпедії Архівовано 28 жовтня 2011 у Wayback Machine..
  2. У 2 день місяця таммуз 5525 року за єврейським календарем.
  3. Бреслевпедія Архівовано 28 жовтня 2011 у Wayback Machine. подає 1766 (2 таммуза 5526 = 9 червня 1766), часто зустрічається помилковий 1780.
  4. За словами[недоступне посилання з листопадаа 2019] рабина Пінхаса із Корця, існувало повір'я, що доки Нахман із Городенки був у польській частині України, козаки (яких панічно боялися євреї) не могли туди вторгнутися.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.