Нахман із Брацлава

Раббі Праведний Нахман із Брацлава (в розмовній мові — Ребе Нахман) (4 квітня 1772, Меджибіж 16 жовтня 1810, Умань) — засновник брацлавського (бресловського) хасидизму.

Нахман із Брацлава
Народився 4 квітня 1772(1772-04-04)[1][2][3]
Меджибіж, Подільське воєводство, Малопольська провінція, Корона Королівства Польського, Річ Посполита
Помер 16 жовтня 1810(1810-10-16)[1][2][3] (38 років)
Умань, Київська губернія, Російська імперія
·туберкульоз
Поховання
Країна  Річ Посполита
 Російська імперія
Діяльність рабин, Ребе
Галузь рабин
Відомі учні Натан із Брацлава
Знання мов іврит[4] і Їдиш
Magnum opus Likutei Moharand
Конфесія юдаїзм
Труна равина Нахмана в Умані, Черкаська обл.

Біографія

Правнук засновника хасидизму Ісраеля Баал Шем Това. Батьки: р. Сімха син р. Нахмана з Городенки (одного з найближчих учнів та послідовників Баал Шем Това) і ребецне Фейга, внучка Баал Шем Това.

Р. Нахман виріс у домі самого Баал Шем Това, який успадкували його батьки. Дитинство р. Нахмана минуло в атмосфері, насиченій хасидськими переказами. Незадовго до бар-міцви (13 років) він склав збірку афоризмів на теми різноманітних проявів єврейського духовного життя «Книга моральних якостей». Після свого одруження в 13 років р. Нахман поселився в Осятині (Старій Осоті) в тестя. Р. Нахман багато часу проводив в молитвах і усамотненій медитації у сусідньому лісі, постійно постився і поглиблено вивчав Каббалу. Після смерті тестя переїхав до Медведівки, де почав формуватися особливий стиль майбутнього брацлавського хасидизму.

Р. Нахман почав різко виступати проти деяких лідерів хасидизму, звинувачуючи їх в занепаді хасидського руху. У 1798 здійснив поїздку в Ерец Ісраель, побував у Цфаті і Тверії, але не зміг добратися до Єрусалима через нашестя Наполеона І.

З 1800 року Нахман проживав у Медведівці, згодом переїхав до Златополя.[5] Тут від туберкульозу померла його дружина[6] й була похована на місцевому єврейському цвинтарі.

Після повернення відновилася жорстока боротьба р. Нахмана з багатьма лідерами хасидизму, що отримала в літературі брацлавських хасидів назву й'мей а-царот («час мук»). Р. Нахману довелося декілька разів змінити місце проживання. За цей час він відвідав синагоги, в тому числі і Велику синагогу в Дубно на Волині (тепер Рівненська область), одну з найбільших в Україні, і могили родичів там же. Остаточно р. Нахман поселився в Брацлаві (в єврейській транскрипції — Брослев), який став центром його «двору». Тут р. Нахман познайомився з р. Носоном (Натаном) Штернгарцем, який став його найближчим послідовником і згодом присвятив своє життя для збереження спадщини р. Нахмана та поширення його вчення.[7]

У 1810 р. раббі Нахман, відчуваючи близьку смерть, вирішив поселитися в Умані, де за декілька років до його народження відбулося гайдамацьке повстання і постраждало чимало євреїв. «На жаль, деякі душі не можуть знайти прихисток і залишаються пропащими, Рабін Нахма вважав, що втрачені душі під час уманської різні — втрачені, тіла тисяч жінок і дітей, коли Раббі Нахман вперше прибув до Умані — він побачив цю могилу, і назвав її садом, він сказав своїм послідовникам, щоб його там поховали — в полі Розправи, як він сказав — його душа — втішить души жертв». Там він помер 16 жовтня від сухот і був похований на єврейському кладовищі поруч із загиблими від різні під час повстання гайдамаків Коліївщини.

Могила раббі Нахмана

Могила раббі Нахмана стала місцем паломництва послідовників його вчення. Це тривало до середини 1920-х років. Під час Другої світової війни могила була зруйнована, а в післявоєнні часи територія старого єврейського кладовища була забудована житловими будинками. Деякі послідовники Нахмана робили спроби розкопати та упорядкувати залишки могили вчителя. І тільки в кінці 1980-х років ця справа набула широкого масштабу.[8]

Паломництво відродилося на початку перебудови і особливо після отримання незалежності України. У 1994 році указом Президента України місце поховання рабі Нахмана отримало статус історико-культурного центру.[9] Брацславські хасиди викупили землю, де розташовувалася могила вчителя[джерело?]. У січні 1993 р. під час своєї поїздки в Єрусалим Леонід Кравчук дав згоду на перенесення залишків реббі Нахмана в Єрусалим. Але проти цього виступили лідери брацлавських хасидів, бо це суперечило волі покійного. У 1993 р. двоє ізраїльських хасидів вчинили спробу викрадення останків Нахмана для перезахоронення, але їм перешкодила українська міліція.[10]

Нині на Рош Гашана, юдейський Новий рік, тисячі брацлавських хасидів приїжджають на могилу цадика. У 2015 р. їх було до 30 тисяч[11], 2016 року — більше 31 тисячі[12].

21-го грудня 2016-го в Умані на могилі цадика Нахмана вчинено акт вандалізму — приміщення було залито червоною фарбою та в нього була підкинута відрізана свиняча голова із зображенням свастики. Розслідування цього злочину у могильному комплексі «Цадика Нахмана» в Умані взяв під особистий контроль генеральний прокурор України[13][14].

Вибрані цитати

Музика породжена духом пророків і містить в собі силу, здатну підняти кожного до рівня пророчого натхнення.

Ти знаходишся там, де твої думки. Отож, попіклуйся про те, аби твої думки знаходилися там, де ти хочеш бути.

Все у світі — все, що існує, і все що відбувається — це випробовування, призначення якого — дати тобі свободу вибору. Вибирай з розумом. Знай! Весь світ — дуже вузький міст… і головне, зовсім не боятися!

Книги

  • Лікутей Моаран
  • Лікутей Ецот
  • Історії р. Нахмана

В останні роки з'явилося декілька «таємних» праць р. Нахмана. Серед них у 2006 р. — видіння про пришестя месії Мегілот старім («Сувії таємниць»), записане р. Натаном зі слів вчителя в 1806 р. в закодованому вигляді і яке 200 років вважалося втраченим.[15]

Книги про Нахмана

  • «Умань, Умань, Рош-а-Шоно…»
  • Іцхак Брейтер. День життя Брацлавського хасида; Авраам Грінбаум. Питання і відповіді щодо брацлавського хасидизму. — Санкт-Петербург: «Роспринт», 1992. ISBN 5-87180-009-2

Примітки

  1. Find a Grave — 1995.
  2. International Music Score Library Project — 2006.
  3. Babelio — 2007.
  4. Identifiants et RéférentielsABES, 2011.
  5. Кац А. Рабби Нахман из Бреслава // Биографии раввинов (рос.)
  6. Шалом рав, Умань! До встречи в Новом 5773 году Архівовано 21 червня 2015 у Wayback Machine. (рос.)
  7. Нахман из Брацлава. Электронная еврейская энциклопедия. eleven.co.il. Архів оригіналу за 16 травня 2016. Процитовано 21 квітня 2016.
  8. breslev.co.il - История Циёна (места захоронения) раби Нахмана. Breslev.co.il. Архів оригіналу за 7 травня 2016. Процитовано 21 квітня 2016.
  9. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 січня 2018. Процитовано 11 січня 2018.
  10. Хасиды не хотят отдавать Украине Умань. izrus.co.il. Архів оригіналу за 26 квітня 2016. Процитовано 21 квітня 2016.
  11. До Умані приїхало майже тридцять тисяч хасидів - BBC Україна. BBC Україна (uk-UA). Процитовано 21 квітня 2016.
  12. В Умані тисячі хасидів святкують новий рік - BBC Україна. BBC Україна (uk-UA). Процитовано 21 квітня 2016.
  13. В Умані невідомі напали на синагогу, залишивши свинячу голову
  14. Нападники на могилу цадика Нахмана не викликали підозри в охоронця
  15. breslev.co.il - Книги раби Нахмана. Breslev.co.il. Архів оригіналу за 7 травня 2016. Процитовано 21 квітня 2016.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.