Носач звичайний

Носач звичайний або кахау[1] (лат. Nasalis larvatus) — монотиповий вид приматів з родини Мавпові (Cercopithecidae). Родова назва походить від лат. nasus — «ніс»; видова назва від лат. larva — «замаскований».

?
Носач звичайний

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Примати (Primates)
Родина: Мавпові (Cercopithecidae)
Рід: Nasalis
(É. Geoffroy, 1812)
Вид: Носач звичайний
Nasalis larvatus
(Wurmb, 1787)

Посилання
Вікісховище: Nasalis larvatus
Віківиди: Nasalis larvatus
EOL: 310436
ITIS: 573040
МСОП: 14352
NCBI: 43780
Fossilworks: 231532

Опис

Довжина голови і тіла самців: 73–76 см, самиць: 54–64 см, довжина хвоста самців: 66–75 см, самиць: 52–62 см, вага самців: 16–22 кг, самиць: 7–12 кг. Найбільш вражаючою особливістю є великий, грушоподібний ніс, який мають тільки самці. Хутро зверху жовтувато-коричневого кольору, низ білого кольору, руки, ступні і хвіст сірі. Безволосе обличчя червоне. Є вершкового кольору пляма на горлі. Обидві статі мають опуклі животи. Немовлята народжуються з чорним хутром і яскравим синім обличчям.

Поширення

Країни: Бруней-Даруссалам; Індонезія (Калімантан); Малайзія (Сабах, Саравак). Цей вид пов'язаний з прибережними-прирічковими лісами, прибережними низовинними лісами, в тому числі мангровими лісами, торфовими болотами, і прісноводними болотними лісами. Живе не більше ніж до приблизно 350 м над рівнем моря.

Стиль життя

Плодоїдний (близько 40 % раціону), також їсть молоде листя, квіти і недостиглі фрукти. Вид денний, найбільш активний з кінця дня до темряви. Добре плаває і пірнає, часто стрибає з дерев у воду. Має частково перетинчасті лапи. Вважається найкращим плавцем серед всіх приматів. Вони здатні плавати до 20 м під водою. Вони живуть в групах від 5 до 30 тварин, (один самець і багато самиць). Деякі особини поодинокі, в основному самці. Відомі хижаки: Panthera pardus, Crocodylus.

Народжується одне дитинча після вагітності 166 днів. Пологи, як правило, відбуваються в нічний час. Самиця сидить на гілці дерева під час народження. Сезон розмноження з лютого по листопад. Діти перебувають поряд з матерями протягом приблизно одного року. Самці досягають зрілості приблизно в 7 років.

 Носачі, мавпи-ендеміки Борнео, у природному парку Лабук Бей (штат Сабах, Малайзія) на YouTube

Загрози та охорона

Збезлісення і очищення лісів на користь плантацій олійної пальми являє собою головну загрозу, меншою мірою полювання. Занесений до Додатку I СІТЕС.

Галерея

Примітки

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.