Носуха амазонська

Носуха амазонська, або носуха звичайна[1], або носуха руда[2] (Nasua nasua) — вид роду Носуха родини ракунових, гнучка і всеїдна істота середніх розмірів, що мешкає в тропічних лісах Південної Америки. Має дуже добре розвинена ніс, який може повертатися на 45° і, отже, досліджувати оточення. Не тільки нюх, але й інші чуття в Nasua nasua дуже добре розвинені, наприклад, чуття рівноваги, яке підтримується за допомогою хвоста.

Носуха амазонська
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Ракунові (Procyonidae)
Рід: Носуха (Nasua)
Вид:
Носуха амазонська (N. nasua)
Біноміальна назва
Nasua nasua
Ареал виду
Синоніми

Viverra nasua Linnaeus, 1766

Поширення і середовище існування

Країни проживання: Аргентина, Болівія, Бразилія, Колумбія, Еквадор, Французька Гвіана, Гаяна, Парагвай, Перу, Суринам, Уругвай, Венесуела.

В Європейському Союзі включено до списку чужорідних інвазійних видів[3].

Населяє листяні і вічнозелені тропічні ліси, річкові галерейні ліси, чако, серрадо і сухі чагарникові ліси. Вона трапляється в широкому висотному діапазоні, до 2500 м над рівнем моря в Андах.

Морфологія

Морфометрія. Довжина голови і тіла: 470–580 мм, довжина хвоста: 420–550 мм, довжина задньої ступні: 84-100 мм, довжина вуха: 38-45 мм, вага: від 3,0 до 7,2 кг.

Опис. Голова вузька. Писок довгий, рухливий і загострений. Ніс піднятий дещо вгору. Вуха короткі, округлі і покриті волоссям. Хутро густе. Верх від темно-коричневого до темно-червонувато-коричневого кольору, здається блискучим. Писок коричневий або сірий, але не білий. Підборіддя і горло білуваті. Вуха темно-коричневого кольору зі світлішими краями. Черевна ділянка від блідо-жовтого до інтенсивно-жовтого кольору. Хвіст довгий, сягає 75% від довжини голови і тіла, густо опушений і з коричневим кінчиком. Хвіст розділений різноколірними кільцями, які в окремих особин не дуже очевидні. Лапи темно-коричневого кольору, на передніх — кігті досить довгі й жорсткі, а на задніх — кігті маленькі, зігнуті і міцні.

Зубна формула: I 3/3, C 1/1, P 4/4, M 2/2 = 40 зубів.

Спосіб життя

Денний і всеїдний вид, їсть переважно безхребетних і фрукти. Живиться зазвичай на землі, хвіст задирає вертикально і користується ним як засобом взаємної сигналізації. Соціальна структура: дорослі самці, як правило, поодинокі, самиці з їхнім потомством живуть у групах до 30 осіб. Вагітність триває 77 днів, навесні або влітку самиці народжують по 2 - 6 дитинчат.

Підвиди

Виділяють 13 підвидів носухи звичайної (Nasua nasua)[4][5]:

  • N. nasua nasua
  • N. nasua aricana
  • N. nasua boliviensis
  • N. nasua candace
  • N. nasua cinerascens
  • N. nasua dorsalis
  • N. nasua manium
  • N. nasua molaris
  • N. nasua montana
  • N. nasua quichua
  • N. nasua solitaria — занесена в Додаток III CITES в Уругваї
  • N. nasua spadicea
  • N. nasua vittata

Галерея

Примітки

  1. Соколов В. Е. Пятиязычный словарь названий животных. Млекопитающие. Латинский, русский, английский, немецкий, французский. / под общей редакцией акад. В. Е. Соколова. — М.: Рус. яз., 1984. — С. 97. — 10 000 экз.
  2. Маркевич, О. П. Російсько-українсько-латинський зоологічний словник. Номенклатура. — Київ : Наук. думка, 1983. — С. 216.
  3. Invasive Alien Species of Union concern
  4. Nasua nasua на сайті ITIS (англ.)
  5. Nasua nasua в книзі Wilson D. E., Reeder D. M. (editors). 2005. Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). — Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2 vols. (2142 pp.) ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.