Нємкін Володимир Християнович

Нє́мкін Володи́мир Христия́нович (5 травня 1857, Харків, Російська імперія 16 вересня 1908, Харків, Російська імперія) — український архітектор і педагог.

Нємкін Володимир Християнович

Нємкін Володимир Християнович
Народження 5 (17) травня 1857
Смерть 16 (29) вересня 1908 (51 рік)
Поховання Івано-Усікновенське кладовище
Країна Російська імперія
Навчання Інститут цивільних інженерівd
Діяльність архітектор
Праця в містах Харківська губернія
Архітектурний стиль необароко, неоросійський і неовізантійський
Найважливіші споруди Озерянський храм, Миколаївський собор і Катерининська церква
Вчене звання професор
Заклад НТУ «ХПІ»
Нагороди
 Нємкін Володимир Християнович у Вікісховищі

Життєпис

Народився в Харкові 5 травня 1857 року в дворянській сім'ї. Батько надвірний радник у відставці Християн Іванович Нємкін, проживав в Харкові з 1820-х років, з 1827 р — викладач Харківського інституту шляхетних дівчат, вийшов у відставку в 1840 р, помер в 1873 р. Мати — Ганна Миколаївна Протопопова, дочка харківського чиновника дворянського походження. Брат — Микола, 1853 р.н., закінчив Харківський університет, працював лікарем.

Навчався в 3-й чоловічій гімназії в Харкові. У 1880—1985 рр. навчався в Петербурзькому Будівельному училищі (надалі Інститут цивільних інженерів), яке закінчив зі званням цивільного інженера.

Був направлений на роботу до Харкова помічником губернського архітектора Б. С. Покровського.

У 1885 році призначений на посаду єпархіального архітектора, що звільнилася у зв'язку зі смертю Ф. І. Данилова.

У 1886—1906 рр. поєднував роботу єпархіального архітектора з викладанням архітектурного креслення і малювання в Харківському технологічному інституті (на посаді професора).

У 1904 р. підготував до друку «Альбом іконостасів різних стилів» і «Технічні поради для церковно-будівельних комітетів», проте, чи були вони видані — не встановлено.

Нємкін жив у будинку на колишній вулиці Кінній (нині вул. Богдана Хмельницького, 18), побудованому за його проєктом для купця Бухарова, а потім у власному флігелі, спорудженому у дворі того ж будинку. Будинок і флігель збереглися, їхній вигляд спотворений пізнішими перебудовами.

У 1905 р. Нємкін захворів та виїхав до Криму для лікування. Перший час посаду єпархіального архітектора виконував В. В. Величко, який працював до цього помічником Нємкіна. З 25 жовтня 1905 р. обов'язки єпархіального архітектора виконував В. Н. Покровський (згодом він був єпархіальним архітектором).

У 1907 р. Нємкін пішов у відставку за станом здоров'я.

Нємкін помер 16 вересня 1908 р., похований у фамільному склепі на Івано-Усікновенському кладовищі Харкова.

Творчість

В Харкові В. Х. Нємкін спроектував багато будинків, які на сьогодні мають статус пам'яток архітектури:

В. Х. Нємкін є автором численних храмових споруд в Харківській області (Богодухівський, Зміївський, Волчанський, Валківський, Куп'янський, Ізюмський райони), в Київській і Сумській областях.

Галерея

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.