Нідерландська школа
Нідерландська школа[джерело?] (трапляється також назва франко-фламандська школа) — найбільша[джерело?] композиторська школа в музиці епохи Відродження.
Нідерланди в 15-16 ст. (їхня територія охоплювала нинішню північно-східну Францію, південно-західну Голландію, Бельгію, Люксембург) була економічно розвиненою країною з широкими торговельними зв'язками, розвинутою наукою і культурою. Розквіту досягло і музичне мистецтво — у країні були сотні хорових капел, у церквах проходили концерти органної музики, створювалися школи менестрелів, існували метризи — спеціальні школи-притулки при кафедральних соборах нідерландських міст, що готували висококваліфікованих співаків і органістів.
Найвидатніші нідерландські поліфоністи працювали в областях з валлонським населенням, розташованих поблизу Франції. Це, поряд з іншими факторами, привело до того, що нідерландська поліфонічна школа стала спадкоємицею французької поліфонічної культури. У той же час як музичну основу своїх творінь нідерландські майстри часто використовували фламандський фольклор.
Джерела нідерландської школи сягають зразків раннього багатоголосся (12-13 ст.). Для майстрів «першої нідерландської школи» дуже важливим виявився творчий досвід англійського композитора-поліфоніста Джона Данстейбла.
Основне місце у творчості нідерландців займала церковна музика: меси, магніфікати, псалми. Разом з тим композитори нідерландської школи створювали й світські твори: багатоголосні пісні, балади. Духовні й світські риси вільно сполучалися в одному із провідних жанрів тієї епохи — мотеті. У творчості Жоскена Депре чільне місце посідає новий різновид цього жанру — мотет з наскрізною імітацією. Нідерландські композитори створили самобутній вокально-хоровий поліфонічний стиль.
У нідерландській школі звичайно розрізняють кілька періодів розвитку, причому кожен наступний починається ще в рамках попереднього:
- 1-й період, рання нідерландська школа («бургундська»), середина 15 ст., представники: Гійом Дюфаї і Жиль Беншуа;
- 2-й період, так звана «друга нідерландська школа», 50-ті роки 15 в. — початок 16 в., представники Йоганнес Окегем і Якоб Обрехт;
- 3-й період, 80-ті роки 15 ст. — 1521 г., творчість Жоскена Депре;
- 4-й період, 1520—1560 гг., творчість Ніколауса Гомберта і Клеменса Якоба;
- 5-й період, середина і кінець 16 в., композиторська діяльність Орландо ді Лассо
До нідерландської школи відносять також А. Брюмеля, Луазе Компера, Александра Агрікола, П'єра де ля Рю та інших композиторів — учнів або прямих послідовників видатних нідерландських майстрів. Діяльність їх протікала не тільки в Нідерландах, але й в Італії, Австрії, Німеччині, Англії, Іспанії. Тому нідерландська школа вплинула на розвиток європейської музики, у першу чергу на розвиток поліфонічних жанрів. Впливи нідерландської школи можуть бути виявлені й у творах Й. С. Баха.
Література
- В. Коннов, Нидерландские композиторы XV—XVI веков. — Ленинград: Музыка, 1984.