Ніньовський Василь Іванович

Ніньовський Василь Іванович
Народився 9 лютого 1914(1914-02-09)
с. Жукотин Коломийський повіт
Помер 2002(2002)
Канада
Діяльність журналіст
письменник
Alma mater Альбертський університет
Оттавський університет

Василь Іванович Ніньовський (9 лютого 1914(19140209), Жукотин, Коломийський повіт Станіславівського воєводства) 2002, Канада[1]) — український вчений-лінгвіст, доктор славістичних наук, письменник, вчитель, журналіст, художник-митець.

З біографії

Василь Ніньовський народився в гуцульській сім'ї хліборобів Івана й Анни. Навчався в школі імені Тараса Шевченка (1927–1930) в Коломиї. Тут вступив до «Пласту». Закінчив вчительську семінарію в Заліщиках. Вчився в Українському технічно-господарському інституті в Подебрадах (Чехія), рік відвідував художню школу Ярослава Лукавецького в Коломиї.

20 серпня 1940 заарештований радянською владою і засуджений до страти. Йому вдалося уникнути смерті, вибратися з-поміж трупів із могили в Дем'яновому Лазі. В 1944 р. його заарештовують німецькі наїзники й кидають до концтабору в Штрасгофі коло Відня, згодом до табору в Єгердорфі в Судетах. У 1945–1948 роках очолював Комітет українців у Гогенемсі (Австрія).

У 1948 переїздить до Альберти в Канаді, поселюється в Едмонтоні. Студіює природничоматематичні науки, педагогіку; у 1959 закінчує Альбертський університет. У 1965 отримує диплом магістра лінгвістичних наук; у 1970 в Оттавському університеті — вчений ступінь доктора славістики. Викладає у суботніх школах українознавства; опісля — в Альбертському, Саскачеванському і Манітобському університетах. Був організатором молоді, читалень «Просвіта», хорів, драматичних гуртків.

Уклав перший в історії національного мовознавства «Український зворотний словник» на 60 000 слів та «Українсько-англійський та англо-український словник».

У 1980 р. його перша персональна виставка графічних робіт в Українсько-Канадському архіві-музеї в Едмонтоні. У творчому доробку: портрети, пейзажі, етнографічні замальовки. Як карикатурист, друкувався в гумористичному журналі «Лис Микита».

В похилому віці Василь Іванович занедужав і був прикутий до ліжка. Завжди мріяв повернутися на Батьківщину, але не судилося. Помер в Канаді у 2002 році.

У 2008 році на фасаді Жукотинської школи відкрито меморіальну дошку на честь видатного уродженця с. Жукотин[1].

Творчість

Література

  • Українська діаспора: літературні постаті, твори, біобібліографічні відомості / Упорядк. В. А. Просалової. — Донецьк: Східний видавничий дім, 2012. — 516 с.

Посилання

Меморіальна експозиція про Василя Ніньовського[недоступне посилання з липня 2019]

  1. Ониськів Р. Тернистий шлях Василя Ніньовського (до 105-ї річниці від дня народження)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.