Обеліск у Олександрівському саді (Москва)

Обеліск у Олександрівському саді (рос. Обелиск в Александровском саду), офіційна назва радянського часу, що зберігається дотепер Революційним мислителям і діячам боротьби за звільнення трудівників (Памятник выдающимся мыслителям и деятелям борьбы за освобождение трудящихся), інші, історичні, назви «Романовський обеліск» або на честь 300-ліття Романових (Романовский обелиск, в честь 300-летия Романовых) обеліск у Олександрівському саді в центрі столиці Російської Федерації місті Москві.

Обеліск у Олександрівському саді
55°45′13″ пн. ш. 37°36′53″ сх. д.
Країна  Росія
Розташування Москва
Тип Обеліск
Висота 15 м
Матеріал граніт
Стиль Псевдоруський стиль
Дата заснування 1914

Обеліск у Олександрівському саді
Обеліск у Олександрівському саді (Росія)
 Медіафайли у Вікісховищі

Загальна інформація і опис

Пам'ятник-обеліск розташований у Олександрівському саді в самому середмісті Москви зовсім поруч з Красною площею.

Автор — архітектор С. А. Власьєв.

Обеліск виконаний із сірого фінського граніту. На обеліску викарбувані імена російських революційних діячів і різних мислителів-апологетів пролетарської революції.

З історії обеліска

Романовський обеліск у 191418 рр.

Обеліск було встановлено біля входу до Верхнього (Олександрівського) саду 1914 року на честь 300-річчя царювання російської царської династії Романових. Початково його вінчав двоголовий орел — символ Російської імперії, нижче містився герб Романових — лев з щитом і мечем, ще нижче були перелічені імена всіх правителів Романових і герби губерній та областей Російської імперії, а також герби Великих князівств.

Після Жовтневого перевороту в 1918 році за особистою вказівкою Леніна обеліск залишили, але зачистили усі попередні написи (сліди від яких, втім, видно й дотепер), також було прибрано атрибути царської Російської імперії, а сам обеліск переобладнали на честь революційних дячів та мислителів. Відтак, пам'ятник дістав назву «Революційним мислителям і діячам боротьби за звільнення трудівників». Роботи з «перевтілення» обеліску були виконані архітектором Н. А. Всеволжським.

У 1966 році, у зв'язку зі зведенням монумента Могили Невідомого солдата, обеліск було перенесено не його сучасне місце розташування — всередину Верхнього (Олександрівського) саду, до грота «Руїни».

Джерело

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.