Од (річка)

Од
43°12′45″ пн. ш. 3°14′25″ сх. д.
Витік озеро Од
висота, м 2185
Гирло Середземне море
Басейн Середземне море
Країни:  Франція
Регіон Еро
Довжина 224,1 км
Площа басейну: 6074 км²
Середньорічний стік 49±0,001 кубічний метр за секунду
Притоки: Orbieud, Argent-Doubled, Cesse, Fresqueld, Orbield, Sou de Val de Daigned, Bruyanted, Lauquetd, Rébentyd, Répudred, Salsd, Trapeld, Ognond і Lladurad
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 3036265
 Медіафайли у Вікісховищі

Од (фр. Aude) річка на півдні Франції довжиною 224 км. Річка бере свій початок біля гірського масиву Карліт, (озеро Од на 2185 м над рівнем моря, у місті Кути ((Піренеї східні піренеї )), і впадає в Середземне море, за декілька кілометрів від Нарбонна,на кордоні департаментів Од і Еро. Од тече по території регіону Лангедок - Руссільон. Річка дала назву однойменному департаменту Од.

Походження назви

Вперше згадується в Руссільон ському циркулярі 1432 року. В давнину і в середні віки мала безліч назв: Нарбон (Полібій), атаксія (Страбон, Пліній Старший, Помпоній Мела), Адіс. Ймовірно, справжня назва походить від деформованого Атаксія, даного Старбоном (Географія, книга IV). У свою чергу, ім'я Атаксія походить від галіського слова atacos, що означає бурхливий, дуже швидкий.


Паводок 1999 року

Для середземноморського клімату характерний високий рівень опадів, що випадають восени, що може стати причиною руйнівних паводків. 12-13 листопада 1999 року в нижній течії річки стався паводок, який мав катастрофічні наслідки: 35 загиблих, близько сотні врятованих за допомогою плавзасобів, тисячі пошкоджених будівель і підприємств, 5000 гектарів частково спустошених виноградників, також були пошкоджені водопроводи, каналізація та звалище. Причиною паводку стало поєднання двох чинників - небачений рівень опадів (у Лезіньян-Корбьер до 620 мм, тобто більше річної норми опадів), а також сильний шторм в Ліонській затоці, який викликав підйом води в морі на 80 см, перешкодивши безперешкодному стоку величезної кількості води.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.