Операція на острові Анжуан

Операція на острові Анжуан — військова операція збройних сил Коморських Островів, Франції, Лівії, Сенегалу, Судану і Танзанії проти сепаратиськи налаштованого острова Анжуан з 25 по 26 березня 2008 року.

Операція на острові Анжуан
Схема вторгнення до Анжуану

Схема вторгнення до Анжуану
Дата: 25 березня —26 березня 2008
Місце: Анжуан, Коморські Острови
Результат: Перемога уряду Коморських Островів та Африканського союзу
* Мохамед Бакар втік до Майотти
Сторони
Африканський Союз

За підтримки:

 Анжуан
Командувачі
 Коморські Острови А. А. Самбі  Анжуан Мохамед Бакар
Військові сили
Африканський Союз: 2000  Анжуан 500[2]
Втрати
відсутні 3 вбиті
10 поранено
100 потрапили в полон
11 цивільних поранено[3]

Передумови

Острів Анжуан входить до складу Коморських Островів, розташовується між Мадагаскаром і континентальної Африкою і є другим за величиною островом архіпелагу. Ще в XX столітті острів намагався вийти зі складу федерації і стати незалежною державою. У 1997 році влада Анжуану спробувала повернути острів під контроль Франції, якій він раніше належав. Однак французький уряд відмовився. У 2001 році острів домігся автономії в складі Коморських Островів, на ньому сталася спроба перевороту, який придушили війська. У 2007 році на виборах переміг полковник Мохамед Бакар, який категорично відмовився підкорятися центральній владі і фактично створив незалежну державу.

Хід подій

У ситуації, що склалася президент Коморських Островів звернувся за допомогою до Африканського союзу. Допомогу надали в першу чергу Судан і Танзанія. Також відгукнулися Сенегал і Лівія, а Франція надала Комора техніку і транспорт. Проти проведення операції висловилася ПАР.

26 березня 2008 року на Анжуан десантувалися сили цих країн. Після низки нетривалих зіткнень острів був узятий під контроль Африканським союзом, а сам Мохамед Бакар переодягнувся в жіночу сукню і втік до Майотти.

Наслідки

За словами експертів, операція мала важливе значення в першу чергу для Судану і Танзанії, в яких склалися подібні ситуації. Африканський союз продемонстрував свою здатність самостійно вирішувати проблеми без допомоги з боку. Один французький експерт заявив:

Африканському союзу було необхідно показати нетерпимість до сепаратизму, який став бичем африканських країн. Невелика переможна війна — це те, що потрібно і для демонстрації цієї нетерпимості, і для того, щоб було чим хвалитися з військової точки зору.

Примітки

  1. AFP (25 березня 2008). African forces invade rebel Comoros island. ReliefWeb. Процитовано 1 жовтня 2008.
  2. Comoros: Military action irreversible. Integrated Regional Information Networks Africa. 14 березня 2008. Архів оригіналу за October 4, 2008. Процитовано 30 вересня 2008.
  3. AFP (27 березня 2008). Bacar has asked for asylum in France. France 24. Архів оригіналу за липень 31, 2008. Процитовано 1 жовтня 2008.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.