Оржавенік

Оржавенік (біл. Аржавенік) — персонаж білоруської міфології, головний та найстаріший з болотних духів — цар боліт, на рівні з Богником, але на відміну від нього — Оржавенік живе у іржавому болоті, а не торф'яному тому він повністю покритий іржею. Оржавенік неймовірно ледачий та повністю нейтральний до людей дух, завжди живе безтурботно.

Оржавенік
біл. Аржавенік
Оржавенік в уяві білоруського художника
Міфологія Білоруська міфологія
Місцевість болото
Заняття постійний відпочинок
Походження  Білорусь
Частина від білоруська міфологія

Опис

Оржавенік це болотний чорт, що живе у центрі болота на самоті від інших істот. Найчастіше постає у вигляді товстого старичка, зі шкірою брудно-червоного кольору, з іржавими плямами через розчинену в болоті залізну руду, з тонкими, як стебло, ногами, покритими іржавими палицями. Спеціально не займається полюванням на живих істот в околицях свого місця проживання, в основному доручаючи видобуток їжі для себе іншим мешканцям болота, проте, іноді його здобиччю може стати рідкісна тварина, що застрягла у багнюці, або нічний п'яниця, який випадково заблукав в його обителі Орженік набагато спокійніший ніж його брат Богнік. Його ніколи не турбують люди, адже він завжди проживає на неродючій землі. Болотний чорт практично безсмертний, і може загинути тільки через повне висушення болота, тому — йому не страшна навіть серйозна спека, через що він живе безтурботно, постійно обростаючи новими шарами бруду, твані й заліза. Через його перебування в болоті воно продовжує ржавіти та навіть взимку брудно-ржаві плями болота видно через шар снігу і льоду.

Див. також

Джерела

  • Земна дорога в теплі краї: Білоруські народні прикмети та повір'я // В. Василевич // Мінськ, Білорусь // 2010 р.
  • Чарівний світ: з білоруських міфів, переказів і казок // Г. П. Пашков, В. П. Славук // Мінськ, Білорусь // 2008 р.
  • Міфологічні уявлення білорусів // В. С. Новак // Мінськ, Білорусь // 2010 р.
  • Беларуская міфалогія. Энцыклапедычны слоўнік // С. Санько, І. Клімковіч // Мінськ, Білорусь // 2004 р.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.