Осади

Осади (рос. осадки, англ. sediments, deposits, нім. Sedimente n pl):

  • 1) Дрібні частинки твердих речовин, що виділяються з рідини або газоподібного середовища й осідають на яку-небудь поверхню.
  • 2) В геології гірські породи, що утворилися на дні водойм внаслідок відкладення мінеральних і органічних речовин та їх ущільнення і зміни. Давні О. частіше всього називають відкладами.

Син. відклади, осадові гірські породи.

Класифікація

Розрізняють теригенні О. (уламкові, див. також теригенні відклади), органогенні або біогенні (утворюють органогенні гірські породи), полігенні (див. червона глибоководна глина, червоноколірні відклади), вулканогенні (див. вулканогенно-осадові породи), хемогенні (див. хемогенні гірські породи).

Процес перетворення осаду в гірські породи

Процес перетворення осаду в гірські породи включає ряд субпроцесів:

  • а) розчинення та виділення з осаду нестійких сполук;
  • б) утворення нових сполук, мінералів відповідно до нових фізико-хімічних умов;
  • в) ущільнення та зменшення вологості О.;
  • г) перекристалізацію та ін.

Обстановка осадоутворення

Фація, умови і характеристики середовища осадоутворення. Залежить від рельєфу, середовища (водне або повітряне), клімату, геол. будови території, особливостей розвитку життя на території осадоутворення, хім. складу атмосфери і океанів, морів, озер та ін.

Старіння осаду

Зміна властивостей осаду в часі, що приводить до покращання фільтрувальних властивостей. Може відбуватись хімічним, фізичним, термічним. Напр., втрата води, ріст кристалів, рекристалізація, зменшення питомої поверхні, втрата співосадників і тп.

Цікаво

У середні віки існував термін лат. succi concreti. Під ними Агрікола розуміє тверді осади і згущення розчинів, відносять сюди і деякі речовини, які при нинішніх знаннях до них не можна було б віднести. Інколи послуговувалися синонімом «загустілі соки», наприклад, галун, кам'яна сіль, купорос[1].

Див. також

Примітки

  1. Georgii Agricolae. De Re Metallica libri XII. — Basileae: Froben. — 1556. — 590 s.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.