Фація
Фа́ція (лат. facies — обличчя) — науковий термін, який використовується в декількох природничих науках. Фація — основна систематична одиниця в геології, геохімії, седиментології і палеогеографії, як вид — в зоології. Крім того, використовується у ґрунтознавстві, ландшафтознавстві, ботаніці, біогеографії.
- 1. Фація (фізична географія). У фізичній географії — елементарна складова частина ландшафту — ділянка території з характерними для неї однорідною літогенною основою, рельєфом, мікрокліматом, ґрунтами, рослинним і тваринним світом. Інколи можна спостерігати мутацію фацій (мутаційна шаруватість).
- 2. Фація (геологія). У геології:
- умови відкладення осадової породи ( озерні, лагунові, морські)
- Фація (геохімія) — сукупність фізико-хімічних умов середовища, що визначають характер седиментації і діагенезу осадів.
- Пласт або свита пластів, що відрізняються на всьому протязі однаковими літологічними властивостями і включають однакові Скам'янілості.
- Фація метаморфізму — сукупність метаморфічних гірських порід різного складу, але з однаковими умовами утворення.
- Комплекс гірських порід, що утворилися в чітко визначених фізико-географічних умовах і характеризуються специфічними літологічними, палеонтологічними та іншими особливостями.
- Фація мінеральна — асоціація мінеральних комплексів, які утворились за однакових умов температури та тиску.
- Мінералогічні фації глибинності — сукупність парагенезисів мінералів.
- 3. Фація (ландшафтознавство) — елементарний природно-територіальний комплекс, найменша морфологічна складова частина географічного ландшафту.
- 4. Фація (ґрунтознавство) — частина ґрунтово-біокліматичного пояса, ґрунтової зони або підзони.
- 5. Фація (біогеографія) — ділянки з незначними відмінностями умов місцепроживання всередині одного і того ж біотопу.
- 6. Фація (ботаніка) — таксономічна категорія в фітоценології.
- 7. Сейсмофація — сейсмічна фаціальна одиниця
Див. також
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.
- Четырёхъязычный энциклопедический словарь терминов по физической географии. — М: Советская энциклопедия, 1980. С.466.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.