Осоркон I

Осоркон I давньоєгипетський фараон з XXII (Лівійської) династії.

Осоркон I
Виявлена під час розкопок Бібла статуя періоду XIX династії, на яку нанесено власне ім’я Осоркона I
Давньоєгипетський фараон
Панування 922-887 до н. е., 
XXII династія
Попередник Шешонк I
Наступник Шешонк II
Тронне ім'я (преномен): sḫm-ḫpr-Rˁ stp.n-Rˁ
сехем-хепер-Ра сетеп-ен-Ра —
«Могутнє втілення Ра, обранець Ра»


Власне ім'я (номен): wsrkn mrj-Jmn — Осоркон мері Амон —
«Осоркон, улюбленець Амона»

 




Ім'я Гора: kȝ-nḫt mrj-Rˁ rdj.n-s(w)-Jtm-ḥr-nst.f-r-grg-tȝwj





A304A


M127
Ім'я небті: sˁȝ-ḫprw wr-bjȝwt
»"






Золоте ім'я Гора: nḫt-ḫpš dr-pḏt-9 — —
«„






Життєпис

Був сином Шешонка I та його головної дружини Маат-Кара.

Упродовж перших трьох років свого царювання подарував храмам понад 254 тонн золота і срібла. Такі величезні внески свідчать про те, якими багатствами володіли фараони з лівійської династії на початку свого правління, незважаючи на втрату Нубії. Для зміцнення своєї влади у Гераклеопольському князівстві Осоркон збудував фортецю у Пер-Секхемкхеперра (Дім Осоркона) при вході до Файюмської оази.

Його правління відзначилось загальним послабленням держави Бубастидів. Він намагався продовжити агресивну загарбницьку політику батька, Шешонка I. Однак, похід Осоркона до Палестини провалився. Як каже Біблія, на 10-му році царювання Аси (бл. 903 до н. е.) Зарай (тобто Осоркон) на чолі величезної армії вторгся до Юдеї (2 Хр 14:9), але був зупинений юдейським царем під Маріссою. Могутності Єгипту як світової держави часів Нового царства остаточно прийшов край.

Гробниця Осоркона I дотепер не знайдена.

Родина

З двох дружин Осоркона, про яких є згадки на пам'ятниках, одна, на ім'я Ташедхонсу, народила йому сина Такелота, який і був призначений спадкоємцем батька, імовірно, за правом старшинства. За 15 років одноосібного правління Осоркон I призначив його своїм співправителем (бл. 910 до н. е.). Інший син, Шешонк, що народився від другої дружини Осоркона - Мааткари, дочки фараона Псусеннеса II, також мав права на трон. Осоркон I, наслідуючи приклад власного батька, зробив Шешонка верховним жерцем Амона у Фівах.

Примітки

    Джерела

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.