Осушувально-зволожувальна система

Осушувально-зволожувальна система меліоративна система, що поєднує функції осушувальної системи і зрошувальної системи. Являє собою комплекс гідромеліоративних споруд двосторонньої дії, що дозволяє регулювати водно-повітряний режим ґрунту на осушуваних землях.

Характеристика системи

Осушувально-зволожувальна система конструктивно відрізняється від осушувальної системи односторонньої дії наявністю в ній регулюючих гідротехнічних споруд, насосних станцій, машин і пристосувань для зрошення осушених земель. Це дозволяє забезпечити не тільки скидання поверхневих вод і зниження рівня ґрунтових вод до осушувальної норми, а й подавання води для зволоження ґрунту в періоди року, коли кількість опадів є недостатньою.

Основний спосіб осушення в осушувально-зволожувальних системах — закритий дренаж, зволоження — внутрішньоґрунтове зрошення або дощування.

Конструкції осушувально-зволожувальних систем

  • комбіновані (дрени і додатково кротування або глибоке розпушування ґрунту);
  • двоярусні (дрени розміщені в двох з'єднаних між собою ярусах);
  • водооборотні (скидні води повертаються насосною станцією в мережу), з горизонтальним і вертикальним дренажем і дощуванням;
  • суміщені системи, в яких закриті колектори використовуються як розподільники для подачі води до дощувальної установки.

Економічна доцільність

Середня багаторічна надбавка врожайності сільськогосподарських культур від зволоження становить 15—60% (мінімум — на потужних торф'яних, максимум — на легких ґрунтах).

Термін окупності осушувально-зволожувальної системи:

Осушувально-зволожувальні системи України

Близько 2/3 території України знаходиться в умовах незадовільного водного режиму. У її межах виділяється три природно-кліматичні зони: недостатньо зволожена лісостепова, посушлива степова і надлишково-зволожена та достатньо зволожена лісова. Остання займає 25% території. Висока потенційна родючість заболочених та перезволожених ґрунтів, відносно сприятливий температурний режим для основних видів зернових, кормових культур, коренеплодів, але дещо надмірна кількість атмосферних опадів в умовах слабкої природної дренованості території створює передумови осушувальних меліорацій. Причому найбільша ефективність гідротехнічних меліорацій спостерігається на осушувально-зволожуючих системах.

У 1980-х роках в Україні осушувально-зволожувальні системи займали площу понад 1 млн га.

Найбільшими осушувально-зволожувальними системами України є:

Примітки

Джерела

Література

  • Коваленко П. І. Модернізація та реконструкція осушувальних систем в умовах реформування власності у сільському господарстві. Київ — 2003
  • Циприс Д. Б., Саноян М. Г., Двустороннее регулирование водного режима почв. Л., 1978; Маслов Б. С., Станкевич В. С. Черненок В. Я., Осушительно-увлажнительные системы, М., 1981.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.