Оуен Чемберлен

Оуен Чемберлен (англ. Owen Chamberlain) (10 липня 1920, Сан-Франциско, Каліфорнія, США) 28 лютого 2006, Берклі, Каліффорнія, США) — американський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики 1959 р. «за відкриття антипротона» (разом з Еміліо Джино Сегре).

Оуен Чемберлен
англ. Owen Chamberlain
Народився 10 липня 1920(1920-07-10)
Сан-Франциско, Каліфорнія, США
Помер 28 лютого 2006(2006-02-28) (85 років)
Берклі, Каліфорнія, США
·хвороба Паркінсона
Місце проживання Берклі
Країна  США
Діяльність фізик, викладач університету
Alma mater Дартмутський коледж, Чиказький університет і Germantown Friends Schoold
Галузь фізика
Заклад Університет Каліфорнії
Чиказький університет
Гарвардський університет
Звання професор
Ступінь доктор наук
Науковий керівник Енріко Фермі
Аспіранти, докторанти David D. Clarkd[1]
Членство Національна академія наук США, Американська академія мистецтв і наук, AAAS[2] і Американське фізичне товариство[2]
Відомий завдяки: відкриття антипротона
Батько William Edward Chamberlaind[3]
Мати Genevieve Lucinda Owend[3]
Нагороди Нобелівська премія з фізики (1959)

 Оуен Чемберлен у Вікісховищі

Біографія

Оуен Чемберлен народився 10 липня 1920 р. у Сан-Франциско (штат Каліфорнія) в сім'ї радіолога. Середню освіту здобув у Філадельфії; ступінь бакалавра 1941 р. — у Дартмутському коледжі. Потім вступив до аспірантури Каліфорнійського університету в Берклі.

Після вступу США в Другу світову війну Чемберлен бере участь у Мангеттенському проєкті — секретній програмі створення атомної бомби. Під керівництвом Е. Лоуренса — винахідника циклотрона — досліджував ізотопи урану в Берклі; 1943 р. його було відряджено до Лос-Аламоса, де він продовжував роботу і був присутній на першому випробуванні атомної бомби 1945 р.

Після війни Чемберлен спеціалізувався з фізики частинок в Аргоннській національної лабораторії в Чикаго, зосередившись на дифузії повільних нейтронів у рідинах. 1949 р. Чемберлен під керівництвом Е. Фермі захистив дисертацію і здобув докторський ступінь. Цього ж року повертається до Берклі на посаду викладача фізики, потім асистент-професора, далі повного професора. Досліджує за допомогою циклотрона розсіювання швидких протонів і нейтронів. На початку 50-х рр. розпочинає спільну роботу з Е. Сегре, колегою по Берклі, представником відомої італійської фізичної школи, організованої під керівництвом Е. Фермі в 1930-ті рр. у Римському університеті. Спільна робота привела учених до відкриття 1955 р. антипротона, передбаченого теоретично двійника протона, але з протилежним електричним зарядом і деякими іншими зворотними властивостями. В дослідах застосовувався беватрон — найпотужніший на той час прискорювач частинок.

Беватрон — це єдине джерело енергії, достатньо велике для того, щоб отримати антипротони, — сказав пізніше Чемберлен — Навіть зірки в мільйон разів холодніші, ніж потрібно, тоді як воднева бомба, яка в основі своїй не що інше, як зірка, належить до іншої категорії

.

Оуен Чемберлен під час роботи в Лос-Аламосі

Здобувши стипендію Гуггенхейма, Чемберлен 1957 р. працює на фізичному факультеті Римського університету, де досліджує антипротон спільно з італійськими ученими з групи Фермі. Повернувшись до Берклі, здобуває звання повного професора фізики, читає лекції з фізики у Гарварді. Нобелівською премією з фізики Чемберлен і Сегре були відзначені 1959 р. «за відкриття антипротона». У своїй промові Ерік Хультен зі Шведської Королівської академії наук віддав належне Чемберлену і його «дотепним методам розпізнавання й аналізу нової частинки». У своїй Нобелівській лекції в 1959 році Чемберлен підсумував результати роботи, яку він виконав разом з колегами:

Оскільки протон і нейтрон - близькі родичі, - сказав він, - очікувалося, що відкриття Антинейтрон піде швидко за відкриттям антипротона. Було б природно припустити, що існують античастинки для всіх заряджених частинок.

Залишаючись у Берклі, Чемберлен продовжував дослідження в галузі фізики частинок.

Оуен Чемберлен помер у віці 85 років у своєму будинку в Берклі, штат Каліфорнія, 28 лютого 2006 р. Причиною смерті відомого фізика стала хвороба Паркінсона.

Приватне життя

1943 р. Чемберлен одружився з Беатріс Бабетт; у них три дочки і син. 1978 р. шлюб був розірваний.

Звання та нагороди

Чемберлен — член Американського фізичного товариства, Національної академії наук, Американської асоціації сприяння розвитку науки, Американської академії наук та мистецтв та ін.

Примітки

  1. Математична генеалогія — 1997.
  2. NNDB — 2002.
  3. Pas L. v. Genealogics — 2003. — ed. size: 683713

Джерела

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.