Палацово-парковий ансамбль Воронцова (Мошни)

Палацово-парковий ансамбль Воронцова (Мошни) — знищений палацово-парковий ансамбль графа М. С. Воронцова на Черкащині, Україна.

Мошни
Мошни
Мошни, вежа Святослава, малюнок середини 19 ст. де ля Фліза
Мошни, вежа Святослава, малюнок середини 19 ст. де ля Фліза
49°31′24″ пн. ш. 31°44′40″ сх. д.
Країна Україна
Місто Мошни, Черкаська область
Тип пам'ятка архітектури
Тип будівлі палацово-парковий ансамбль
Стиль історизм, псевдоготика
Автор проєкту Джорджо Торрічеллі
Будівельник Терентій Ступников
Засновник Воронцов Михайло Семенович
Перша згадка 1494 рік і далі 16 століття
Будівництво ???—. роки
Будівлі:
Пейзажний парк, господарські споруди, флігелі, канали до 60 км, Вежа князя Святослава, Преображенська церква ( арх. Джорджо Торрічеллі), декоративний десятиметровий обеліск
Стан знищена до підмурків, не існує

Мошни
Мошни (Україна)

Історія

Спасо-Преображенська церква зі сходу
Софійчин стовп на місці колишнього парку Воронцова на Мошногірському кряжу

Мошни ще 1592 року отримали Магдебурзьке право. Через 200 років поселення і його землі були приєднані до складу Російської імперії, отримали статус волосного центру. Володаркою поселення і земель на той час була полька Олександра Браницька. Родина Браницьких (як і інша частина польських вельмож), аби не втрачати земель і маєтків на землях України, перейшла під руку російського імператора. 1819 року Мошни перейшли у подарунок доньці Єлизаветі Браницькій, що стала згодом дружиною Воронцова Михайла Семеновича.

Новий володар приклав багато зусиль для облаштування в Мошнах нової розкішної резиденції. Було проведено значні меліоративні роботи та сушено навколишні болота. Прорито канали до 60 кілометрів і створено рукотворну річку Фосса, якою надлишкова повенева вода буда відведена у Вільшанку. Річка Фоса збережена донині, незважаючи на повне знищення садиби.

На пагорбі Мошногірського кряжу вибудували новий палац на вісімдесят кімнат. Поряд — флігелі. Навколишній ліс був перетворений на новий пейзажний парк — з альтанками, містками, галявинами і оглядовими майданчиками. На Мошногірському кряжу вибудували 58-метрову вежу князя Святослава, звану в народі як Мошнівський стовп. В підмурках вежі обладнали невелику бенкетну залу. Сходинками можна було піднятися на верхівку і оглянути околиці, річку і недалекі Черкаси. Садиба мала власний звіринець.

Мошни стають важливим осередком кустарної промисловості, тут виготовляли різноманітне устаткування. 1823 року В Мошнах було виготовлено перший пароплав на Дніпрі — «Пчелка» — за англійським кресленнями.

Знищення

Покинуту в 1917 р. садибу грабували декілька разів. Найбільшим було пограбування наприкінці 1919 року, коли садибу фактично знищили вщент. Нищення паркових споруд закінчене в роки війни 1941—1945 та після неї, коли остаточно повалили Мошнівський стовп, а його камінь побили на щебінь. Від колишньої садиби випадково збережені семикілометрова алея, декоративний десятиметровий обеліск та Спасо-Преображенська церква.

Спасо-Преображенська церква в Мошнах

Спасо-Преображенська церква, бічний фасад.
Спасо-Преображенська церква, фасад.

Від колишньої забудови доби Воронцова випадково збережена Преображенська церква в нехарактерному для православ'я стилі неоготика. Преображенська церква цегляна, тридільна, потинькована і вибілена. На вході — велична і тонка вежа, кути якої підкреслені тонкими пінаклями. Бічні фасади церкви поділені на окремі ділянки тими ж пінаклями. Кожна з ділянок має власну прибудову — імітацію каплиці і прикрашену фігурним дахом. Вівтарна частина церкви акцентована фігурним дахом тої ж форми, лише більшим за розмірами. Пінаклі і дахи подібної форми використані також при будівництві Воронцовського палацу в Криму в місті Алупка. Вежа церкви сягає 44 метрів. Реставрація Преображенської церкви закінчена 2009 року.

Див. також

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.