Джорджо Торрічеллі

Джорджо Торрічеллі (італ. Giorgio Torricelli; Георгій Іванович; 1796, Луґано 1843, Одеса) — італо-швейцарський архітектор, проектувальник і організатор містобудування в Північному Причорномор'ї 1-ї половини 19 ст.

Джорджо Торрічеллі
Giorgio Torricelli
Народження 1800
Смерть 1843
Національність італієць
Країна
(підданство)
 Російська імперія
Діяльність архітектор
Праця в містах Одеса, Керч, Ялта
Архітектурний стиль класицизм, неоготика і еклектика (архітектура)d
Найважливіші споруди Будинок Навроцького, Q4331398?, Сабанєїв міст, Храм Святого Іоана Златоуста і Saint Theodore church in Alushtad
 Джорджо Торрічеллі у Вікісховищі

Біографія

Народився в м. Луґано (Швейцарія). За походженням італієць. Його батько — Джованні Торрічеллі — один із перших живописців-монументалістів Одеси: від 1819 займався художнім розписом інтер'єрів у новобудовах. Того ж року Джорджо Торрічеллі розпочав працювати в Одеському будівельному комітеті.

У 1827 обійняв посаду міського архітектора. Склав генеральний план Одеси, за яким відбувався комплексний розвиток міста як економічного і культурного центру Півдня України.

У 1830-х за проектами Торрічеллі розгорнулися масове спорудження жител і приміщень для торгівлі та складування товарів, розбудова морського порту, зведення промислових об'єктів (канатна фабрика, млини та ін.), закладів громадського призначення. Забудова площ і вулиць здійснювалася за принципом формування цілісних архітектурних ансамблів. Визначними творами архітектурного мистецтва Торрічеллі стали Музей Одеського товариства історії та старожитностей (1836), сходи до моря — найбільші в Європі (пізніша назва «Потьомкінські», проект Ф. Боффо), Англійський клуб з анфіладою парадних залів (нині Музей морського флоту України; 1842), гостиний двір Пале-Рояль, Свято-Покровський собор (1836), Архангело-Михайлівський і Свято-Успенський монастирі.

У 1830-х за планами Торрічеллі в Керчі у співавторстві з архітектором О. Дігбі збудовано в античних традиціях величний ансамбль зі сходами на гору Мітрідат, археологічним музеєм та некрополем.

В Ялті зведено у формах неоготики церкву Святого Іоанна Златоуста.

У 1840 в с. Мошни (нині село Черкаського району Черкаської обл.) Торрічеллі збудував Спасо-Преображенську церкву — архітектура якої поєднує православні, католицькі та мусульманські риси.

Джерела та література

Посилання

  • Торрічеллі Джорджо // Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 6. Біографічна частина: Н–Я / Відп. ред. М.М. Варварцев. — К.: Ін-т історії України НАН України, 2016. — с.256-257
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.