Пам'ятний знак першій школі на Русі

Пам'ятний знак першій школі на Русі — розташований в Києві на Старокиївській горі в сквері поруч із фундаментами Десятинної церкви, в якій, за літописом, діяла перша школа в Київській Русі.

Пам'ятний знак першій школі на Русі

50°27′27″ пн. ш. 30°31′01″ сх. д.
Тип пам'ятник
Країна  Україна
Розташування Київ, вул. Володимирська, 2, територія Національного музею історії України
Архітектор А. Милецький
Скульптор В. Шишов
Матеріал червоний граніт
Засновано 1988
Встановлено 1988
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятний знак першій школі на Русі (Україна)

 Пам'ятний знак першій школі на Русі у Вікісховищі

Як свідчить «Повісті врем'яних літ», виникнення першої в Київській Русі школи було пов'язане з введенням християнства і сягає 988 року. В першій школі, яку було засновано у приміщенні кафедрального собору Десятинній церкві, навчалось близько 300 учнів.

Пам'ятний знак був відкритий у вересні 1988 року з нагоди відзначення 1000-річчя заснування першої школи. Автори — скульптор Віталій Шишов, архітектор Авраам Мілецький, консультант Гліб Івакін.

У 2006 році наказом Головного управління охорони культурної спадщини КМДА пам'ятний знак взято на облік як щойно виявлений об'єкт культурної спадщини. У 2010 році наказом Міністерства культури визнаний таким, що не підлягає занесенню до реєстру культурної спадщини.[1]

Опис

Циліндричну колону з червоного полірованого граніту встановлено на гранітному неполірованому постаменті, який складений з чотирьох квадратних у плані блоків. Колона зверху зрізана і має вертикальний руст з одного боку. На її поверхні вирізьблені цитата з «Повісті врем'яних літ» про заснування в Києві першої школи, тематичні малюнки, стилізовані під давньоруські мініатюри. У верхній частині колони — наскрізний проріз, що має форму вікон давньоруських храмів.

Напис-цитата на пам'ятнику:

В літо 988 Володимир почав посилати забирать дітей у нарочитих мужів своїх і віддавати їх на навчання книжне.

Оригінальний текст (англ.)
В лЂто 988 Володимеръ пославъ, нача поимати у нарочитой чади дЂти и даяти на учение книжное.


Примітки

Джерела


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.