Пам'ятники Бердянська

Бердянськ відрізняється неординарністю деяких своїх пам'ятників. Нарівні з пам'ятником О. С. Пушкіну, П. П. Шмідту, в місті стоять пам'ятники бичку-годувальнику, сантехніку, хлопчику-рибалці, жабі (так називають його місцеві жителі), дітям лейтенанта Шмідта. Велику популярність має крісло бажань. Символом міста є альтанка на березі моря.

Пам'ятник дачникам розташований поруч з центральним ринком. Остання частина Азовського проспекту, яка постала оновленою в 2008 році, прикрашена скульптурною композицією — «Щасливе дитинство»[1].

Назва Рік встановлення Розташування Фото Короткі відомості
2000-літтю Різдва ХристовогоАзовський проспект
Альтанкавулиця Горького
Башмаки-скороходивулиця Кіммерійська, 3
Бичку-годувальнику2000Приморська площаавтори М. Мироненко. В. Михайлов[2]
Бродському Ісаку Ізраїлевичувулиця Центральна, біля музею Бродського
Бурксеру Євгенуна території санаторію «Бердянський»Пам'ятник Бурксеру Євгену Самійловичу, українському геохіміку, професору.
Вічний вогонь
Воїнам, що загинули в Афганістані
Гарматапроспект ПеремогиГармата з військового корабля «Боєць» піднята з моря в 1863 році[3]
Дачникампроспект Труда
Дітям лейтенанта Шмідта2002парк ШмідтаДва блудних офіцерських сина сидять на стільцях недалеко від парку імені Шмідта. В руці у Балаганова келих з пивом, а поряд з Остапом — порожній стілець з написом на сидінні «Пиво відпускається тільки членам профспілки». Третій син героя революції — Паніковський — на пам'ятник не потрапив[4].
Євреямвулиця Горького
Жабівулиця Горького250-кілограмова скульптура з бронзи з двома мобільними телефонами, пачкою банкнот і масивним золотим ланцюгом сидить на головах чотирьох осіб: чоловіка, жінки, літньої людини та дитини. Вона є уособленням фрази «жаба давить»[5].
Закохані два серця
Звільненню Бердянська1983, 17 вересняАзовський проспектВстановлений до 40-річчя звільнення міста від німецько-фашистськиої окупації
Комару-цвіркуну
Крейсер1975, 9 травня[3]вулиця ГорькогоСпороджений в честь 30-річчя перемоги при активній підтримці Головнокомандуючого ВМФ СРСР Горшкова С. Г. в пам'ять про подвиги моряків Азовської військової флотилії[3]
Крісло бажаньПриморська площа
КрітськомуАзовський проспектКапітану ІІ рангу Крітському, що визначив місце для будівництва пристані Бердянськ
Ленін і Горький
Ліквідаторам аварії на ЧАЕС
Літак
Макет Бердянської косивулиця Горького
Матросам Великої Вітчизняної війнипарк Шмідта
Осипенко Полінібіля залізничного вокзалу
Першій Бердянській радіплоща Єдності
Пушкіну Олександру Сергійовичу1967у сквері Пушкіна (Азовський проспект, 33;)Пам'ятник поетові-класику російської літеартури О.С. Пушкіну було відкрито 10 липня 1967 року. Автори пам'ятника — скульптор Г. В. Нерода та архітектор О. Юрчук. Пам'ятник — повнофігурна чавунна фігура на прямокутному постаменті з сірого граніту[6].
Рибакамвулиця Горького
Рибачкувулиця Горького
Сантехнікувулиця КіммерійськаСантехніка звуть Михайло Потапов. У нього в роті є місце для сигарети, і зазвичай її туди кладуть[5].
Сонячний годинник2001Приморська площаСонячний годинник у місті Бердянську. Циферблат діаметром 6 метрів виготовлено з мармурової плитки в стилі флорентійської мозаїки. Стрілка, довжиною 3 метри ЗО сантиметрів, зроблена зі спеціальної нержавіючої сталі. Вона встановлена в центрі циферблата з півдня на північ і нахилена під кутом 46.8 градуса (це географічна широта міста Бердянська) убік північного полюса світу. На циферблаті розташовані поділки, на які падає сонячна тінь від стрілки, і за якими проводять відлік часу. Це дає змогу розраховувати час із точністю до 15 хвилин.

Сонячний годинник показує істинний місцевий сонячний час, що відповідає географічному меридіану міста Бердянська — 36.8 градуса на схід від Гринвіча. Істинний місцевий сонячний час відрізняється від прийнятого в Україні київського часу (часу другого годинного поясу) та від "літнього часу". У Бердянську точний сонячний полудень (момент,коли Сонце перетинає небесний меридіан) наступає на 27 хвилин раніше "київського часу" або на 33 хвилини пізніше від "літнього київського часу". Наприклад, коли бердянський сонячний годинник показує 12 годин, на наших звичайних годинниках уже 12 годин 33 хвилини влітку або 11 годин 33 хвилини взимку. І навпаки, коли в Києві влітку дванадцята година, у Бердянську лише 11 годин 27 хвилин. Усі ці приклади подані без урахування так званого "рівняння часу" — поправки за нерівномірність обертання Землі навколо Сонця.

Тим, хто не повернувся з моря
ФонтанАзовський проспект
Червоноармійцям та мешканцям міста1974Західний проспектПам'ятник червоноармійцям 3-ї кавбригади та мешканцям міста, що загинули 12 грудня 1920 року при захисті Бердянська.
Шмідту Петру Петровичупарк Шмідта
Щасливому дитинству2008, 1 червняАзовський проспектІдея створення пам'ятника належить місцевому підприємцю — організатору першого в регіоні віртуального автоцентру Євгену Попову. Пам'ятник встановлений у центрі Бердянська і є кованою збільшеною копією дитячого триколісного велосипеда, який тонований під бронзу і змінює колір залежно від погоди. У сонячну погоду він салатово-сріблястий, у похмуру набуває темно-зеленого відтінку. Пам'ятник створений на спонсорські кошти місцевими майстрами і переданий у дар Бердянську і офіційно відкритий в День захисту дітей[7].
Графу Воронцову2010, 17 серпня
Василу Левськомувулиця Шевченка

Колишні пам'ятники

Назва Дата встановлення Дата демонтажу Розташування Фото Короткі відомості
Леніну Володимиру Іллічу28.01.2015[8]Приморська площа Проект Носенка І. М., архітектор Жарков Н. Л., скульптори Воронский М. К., Олійник О. П.;

З 28 січня 2015 року  — Пам'ятник визволення Бердянська від ідолів тоталітаризму[9]

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.