Пам'ятник Казарському

Па́м'ятник капіта́н-лейтена́нтові О. І. Казарському — перший монумент в місті Севастополь, створений на честь героїчної перемоги брига «Меркурій» над двома турецькими лінійними кораблями. Кораблем-переможцем командував капітан-лейтенант Казарський Олександр Іванович (1797—1833).

Пам'ятник Казарському (Севастополь)
Пам'ятник Казарському на Матроському бульварі Севастополя

44°36′57″ пн. ш. 33°31′26″ сх. д.
Тип пам'ятник
Статус спадщини об'єкт культурної спадщини Росіїd
Країна  Україна
Розташування Севастополь, Матроський бульвар
Архітектурний стиль пізній класицизм

Автор проєкту Брюллов Олександр Павлович
Архітектор О. Г. Нюман
Скульптор Брюллов Олександр Павлович
Матеріал чавун
Засновано 1839
Перша згадка 1834
Будівництво 1834  1839
Встановлено 1839
Стан задовільний
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятник Казарському (Україна)

 Пам'ятник Казарському у Вікісховищі

Бриг «Меркурій» — переможець

Бриг «Меркурій» був побудований 1820 року на верфі Севастопольського Адміралтейства майстром І. Я. Осмініним. Бріг належав до вітрильників нешвидкого руху, це двощоглове вітрильне судно XVIII—XIX ст. з прямими вітрилами на обох щоглах. Низка військоих кораблів Османської імперії на той час мала більшу швидкість і потужніше озброєння. Під час російсько-турецької війни 1828—1829 років до Босфору в травні 1829 року відбув невеликий за складом загін з фрегата «Штандарт» та двох бригів — «Меркурій» і «Орфей».

Зустріч з турецькими військовими кораблями закінчилася переслідуванням вітрильників Російської імперії. Більш швидкісні «Штандарт» та «Орфей» відірвались від переслідувачів, а «Меркурій» відстав і був вимушений дати бій. Незвична баталія на морі тривала більше чотирьох годин. Незважаючи на перевагу в гарматах і вояках з боку османів — перемогу виборов тихий за рухом російський бриг, який вдало маневрував і пошкодив турецькі кораблі. Але постраждав і «Меркурій»: бриг отримав 22 значні пошкодження та 297 менш важких. Пошкодженому судну вдалося повернутися в порт.

За героїчний вчинок екіпажу надали право носити георгіївський кормовий прапор. Командир «Меркурія» О. І. Казарський (капітан-лейтенант на той час) отримав військове звання капітан II рангу та Орден святого Георгія 4-го степеню, його зарахували до царського ескорту флігель-ад'ютантом.

Створення монумента

Ніка.

Казарський помер в місті Миколаїв 1833 року, але його не забули. Ініціатива увічнити героїчний вчинок капітана-лейтенанта на той час та екіпажу «Меркурія» належить командувачеві Чорноморською ескадрою адміралу Лазарєву Михайлу Петровичу. В Севастополі розпочали збір коштів на майбутній монумент. Ініціативу підтримали і військовики Балтійського флоту. Проект створив академік архітектури Брюллов Олександр Павлович (17981877). Незвичною рисою монумента була повна відмова автора від фігури переможця — Олександра Казарського. Замість неї — давньогрецький військовий човен трирема, як згадка про весь екіпаж брига «Меркурій».

Композиційне вирішення

І. К. Айвазовський. Повернення брига «Меркурій» після перемоги над двома турецькими лінійними кораблями, 1848 рік. Російський музей.

Монумент у вигляді піраміди без гострої верхівки. Верхній майданчик вінчає прямокутний постамент з рельєфами Нептуна, Меркурія і Ніки, що сидить на гарматах і тримає в руках скрижаль з лаконічним написом «Казарський» і датою бою — 1829. Рельєфи, атрибути давньогрецьких богів і трирема створені з чавуну, з яким працював О. П. Брюллов і в інших монументах. Брюллов дотримувався стилістики пізнього класицизму, звідси лаконізм образу і написів. В перекладі напис сповіщає — «Казарському. Нащадкам як взірець.» Загальна висота споруди — 5,5 метри. Він став першим монументом міста Севастополь.

Повернення героїчного брига «Меркурій», пошкодженого, але не переможеного, увічнив в картині і російський художник Айвазовський Іван Костянтинович.

Галерея

Див. також

Посилання


Джерела

Література

  • Севастополь: Краткий путеводитель по центру города / Ю. Воронцова. — Севастополь: Библекс, 2006. — 64 с. — ISBN 966-8231-70-8
  • Памятники Севастополя / В. О. Стрельцов. — Киев: Мистецтво, 1976. — 137 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.