Пам'ятник Сухе-Батору (Улан-Батор)

Пам'ятник Сухе-Баторі — пам'ятник діячеві монгольської Народної революції Сухе-Батор Дамдін, що розташовується на площі Сухе-Батора в центрі Улан-Батора. Перший національний пам'ятник Монгольської народної республіки.

Пам'ятник Сухе-Баторі
Творець: С. Чоймбол
Час створення: 1946
Матеріал: бронза
Техніка: лиття
Зберігається: Улан-Батор, Площа Сухе-Батора

Історія створення

Перший пам'ятник Д. Сухе-Батора в Монголії був створений радянським художником К. І. Померанцевим та встановлено на центральній площі Улан-Батора, також отримала ім'я Сухе-Батора. Місцем для статуї було вибрано те, на якому, відповідно до спогадів, Сухе-Батор виголосив промову відразу після заняття МНА Урги в 1921 році. Пам'ятник являв собою субурганообразну стелу з барельєфами, що зображують сцени його життя.

Автор проекту нової статуї Сономин Чоймбол, що навчався в московській майстерні С. Д. Меркулова, привіз в МНР сім ескізів статуї. Остаточний варіант затвердив Політбюро ЦК МНРП. Чоймбол очолив скульпторскую групу, в яку крім нього увійшли також М. Жамба, А. Давацерен і Д. Дамдіма.

Створення статуї зіткнулося з рядом технологічних складнощів; так, для виробництва зцементованою граніт ної крихти, з якої вирішено було робити статую, в Улан-Баторі не було підходящої каменедробарки, і тому брукову крихту довелося возити за 70 км з боку Дархан а. Інший серйозною проблемою було те, що для статуї такого масштабу в столиці не було достатньо місткої майстерні, гіпсу і т. д.[1]

Монумент встановили до надому 8 червня 1946 рік а, в 25-ту річницю Народної революції. Старий пам'ятник роботи Померанцева був переміщений до Військового музею. За створення пам'ятника С. Чоймбол був удостоєний ордена Полярної зірки.[2]

У 2010—2011 роках була проведена реконструкція пам'ятника, в процесі якої сам пам'ятник, спочатку зроблений зі штучного граніту, а також стела з цитатою на його мовы і барельєфи по двох сторонах постаменту були під контролем групи монгольських скульпторів відлиті з бронзи в Пекіні, а те, що знаходиться навколо пам'ятника снігові леви були вирізані з природного каменю.[3][4]

Опис

Статуя залишає в спогадах момент звернення Сухе-Батора з промовою до Арата Урги. Сухе-Батор в одязі головнокомандуючого сидить на коні; права рука піднята. У масивного постаменту знаходяться снігові леви (монг. цаст арслан) — данина буддійському мистецтву, де подібні леви, як правило, підтримують престоли будд і чакравартіном, символізуючи собою захист від шкоди з усіх сторін світу. На постаменті знаходяться барельєфи революційних боїв і вигравірувана по-старомонгольски фраза з промови Сухе-Батора:

Якщо наш народ зіллє воєдино свої думки, об'єднає всі сили і піде до однієї мети, то не буде нічого недосяжного, що не буде того, чого б він не пізнав і не здійснив!
Оригінальний текст (монг.)
Бидний улс эв саналыг нэгтвгэн нийт нэгэн хүчийг нийлүүлэн нэгэн зэргээр зоригловол хөдөлбөр үл хүрэх газаргүй бөгөөд мэдэхгүй ба чадахгүй гэх явдал огт үгүй байна.

Примітки

  1. Ломакина, Инесса Ивановна Монгольська столиця, стара і нова. — М., Тов-во наукових видань КМК, 2006. — ISBN 5-87317-302-8 — c. 214
  2. Р. Энхтайван. Человек должен читать скульптуру, как книгу (рос.)
  3. Г. Хэрлэн. Д.Сүхбаатар жанжни хүрел хөшөөг гуравдугаар Саринь 1-ЕЕС өмнө талбайд зална
  4. Б. Ирээдүй Сүхбаатарин хөшөөній засвар ірех гуравдугаар сард дуусна
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.