Панагія (богослужбове облачення)
Панагія (грец. παναγία «пресвята») — невеликий образ Богоматері (рідше Спасителя, Трійці, святих, розп'яття, біблійних сцен), найчастіше округлої форми, який носять архієреї на грудях. Право носіння другої панагії — привілей предстоятелів помісних церков[1], а також присвоюється як нагорода за особливі заслуги.
Право на носіння панагії також мають ігумени монастирів на Афоні[2].
Історія і значення
Спочатку панагією називали частину з просфори, вилучену на проскомидії в честь Божої Матері. Її в особливій скриньці (панагіарі) особливим способом («чин піднесення Панагії» є в Часослові, а також у Типиконі) переносили в монастирях у трапезну. Там з'їдали одну її частину перед прийняттям трапезної їжі, іншу — по закінченні трапези.
Згодом назва від панагії перейшла до скриньки, в якій її переносили, і її стали називати панагіарою. Згодом панагією почали називати нагрудний знак архієреїв і деяких архімандритів ставропігійних монастирів. Спершу панагія мала вигляд скриньки або енколпіона, на одному боці якого було зображення Спасителя або Святої Трійці, на іншому — Божої Матері. Всередину скриньки вкладали іноді частинки мощей. Перша згадка про енколпіон як обов'язкову приналежність єпископа, яка дається йому при посвяті після літургії, міститься у творах блаженного Симеона, архієпископа Солунського (XV століття).
Згодом мощі святих перестали бути обов'язковою приналежністю панагій. Панагія втратила вигляд ковчежця і нині має вигляд невеликої круглої ікони Божої Матері, яку носять на грудях як знак архієрейського достоїнства.
Єпископу, за словами протоієрея Григорія Дяченка, слугує таке зображення «нагадуванням його обов'язку носити в серці своєму Господа Ісуса і покладати надії свої на заступництво Пречистої Матері Його».
Примітки
- Інтронізація Митрополита Київського і всієї України Епіфанія (укр.). www.pomisna.info. Українська Православна Церква (Православна Церква України). 4 Лютого 2019. Процитовано 5 квітня 2020.
- АФОН. Предстоятель УПЦ молитовно відзначив свій День народження (укр.). news.church.ua. Українська православна церква (Московський патріархат). 5 листопада 2015. Процитовано 6 серпня 2018.
Посилання
- Панагія // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Буенос-Айрес, 1962. — Т. 5, кн. X : Літери Ол — Пер. — С. 1282. — 1000 екз.
- Панагія // Малый энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 4 т. — СПб., 1907—1909. (рос.)(рос.)
- Панагія // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)(рос.)
- Панагия // Словарь терминов изобразительного искусства. — 2004—2009
- Хрести, панагія, посох