Парменіон

Парменіон (грец. Παρμενίων) — полководець Філіппа ІІ та Александра Македонського.

Парменіон
Народився 400 до н. е.
Греція
Помер 329 до н. е.
Екбатана, Хамадан, Центральний округ, шахрестан Хамаданd, Хамадан, Іран
Країна  Стародавня Македонія
Діяльність політик, військовослужбовець
Знання мов давньогрецька
Учасник rise of Macedond, Битви Александра Македонського, Битва на річці Граник і Битва при Гавгамелах
Посада стратег і Сатрап
Військове звання генерал
Батько Філотаd
Брати, сестри Asanderd і Agathond
Діти Philotasd і Nicanord

Біографія

Парменіон походив зі македонського шляхетського роду. Вже в добу правління Філіппа випробуваний полководець. Переміг в 356 до н. е. іллірійців, брав в облогу в 347 до н. е. Галос у Фтіотиді, вів з афінянами переговори про мир, а в 342 до н. е. посланий в Евбею проти Еретрії й Орея, щоб там захищати інтереси македонян.

337 до н. е. разом з полководцями Атталом і Амінтом він посланий до Азії, щоб звільнити грецькі міста і приготуватися до війни з персами[1]. 336 до н. е. відкрив військові дії проти персів в Еоліді. Взимку 335—334 до н. е. Парменіон повернувся до Македонії, після боротьби з Атталом, і взяв участь у нараді про новий перський похід. У числі полководців Александра Парменіон був найдосвідченішим.

Коли Александр прибув в Азію, Парменіон був начальником піхоти, а його син Філота — македонської кінноти гетайрів. Він не радив боротися при Гранику, завоював Фригію і в Гордії з'єднався знову з Александром.

Постійно радячи цареві бути обережним і помірним, Парменіон застерігав його від лікаря Філіппа і неодноразово вмовляв прийняти умови миру, запропоновані перським царем[2] При Арбелі, за його порадою, напали вночі на ворога; в битві він командував лівим флангом, але, вірогідно, не виконав у точності своїх обов'язків. Александр хоч і подарував йому розкішний будинок Багоя (Βαγώας), але не взяв його далі з собою, залишивши його намісником в Екбатанах[3] Парменіон засуджував гордість і зарозумілість свого сина Філоти, і як багато знатних македонян, був, імовірно, незадоволений вчинками Александра.

У жовтні 330 до н. е. Філоту звинуватили у змові проти Александра. Змова ця стала результатом невдоволення проти Александра, який ввів перські звичаї і поводився зі своїми полководцями як династ. Під тортурами Філота зізнався у своїх задумах, а також накликав підозри на Парменіона, хоча й заперечував участь батька у змові. Парменіон користувався великим авторитетом серед солдатів, в його руках були війська, царська скарбниця і вміння воювати. Александр вважав небезпечним затягувати справу до суду і послав довірену особу з листами до воєначальників при Парменіоні. Клеандр, стратег при Парменіоні, вбив 70-річного Парменіона, а його голову відіслав Александру[4][5]. Тіло Парменіона, побоюючись гніву Александра, поховали не одразу, але все ж під тиском солдатів поховали.

Примітки

  1. Юстин 9, 5
  2. Плутарх. Александр. 29. 32.
  3. Плутарх. Александр. 33.
  4. Плутарх. Александр. 49
  5. Юстин. 12, 5

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.