Пелопоннесський союз
Пелопонне́сський сою́з — об'єднання давньогрецьких полісів Пелопоннеса, окрім Аргоса і частково Ахайї, очолюване Спартою.
Пелопоннеський союз існував з другої половини 6 століття до середини 4 століття до н. е. і складався поступово в результаті послідовних угод між Спартою та іншими полісами. Спарта, створюючи Пелопоннеський союз, прагнула до гегемонії в еллінському світі і розраховувала на допомогу союзників під час придушення повстань ілотів. Інші поліси Пелопоннесу сподівалися на військову підтримку Спарти.
Головні засади союзу:
- У випадку війни кожен член Союзу виставляв 2/3 своєї воєнної сили.
- Верховне командування належало спартанцям.
- Вищим органом Пелопоннеського союзу були збори всіх союзників, які очолювали спартанські ефори (судді).
- Кожен поліс незалежно від розміру мав один голос на зборах, що дозволяло Спарті добиватись ухвалення необхідних їй рішень, протиставляючи дрібні поліси великим.
Пелопоннеський союз постійно підтримував олігархічні угрупування у давньогрецьких державах, а з перемогою у Пелопоннеській війні (431—404 до н. е.) перетворився на загальногрецький блок, який повсюдно насаджував олігархічне правління.
Після поразки Спарти у війні з Фівами 362 до н. е. Пелопоннеський союз розпався. Спроба відновити його в 30-і роки 4 століття до н. е. закінчилася невдачею.
Джерела
- Пелопоннесський союз у Великій радянській енциклопедії (рос.)
- Печатнова Л.Г. История Спарты (период архаики и классики). — СПб.: Гуманитарная Академия, 2001. — 510 с.