Пеньківці (Хмельницький район)

Пе́ньківці — до 1971 село в Україні, у Волочиському районі Хмельницької області. Село Пеньківці розташоване на лівому березі річки Бужок (права притока річки Південний Буг).

село Пеньківці (Волочиський район)
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Хмельницький район
Основні дані
Населення
Географічні дані
Географічні координати
Місцева влада

Історія

У селі, на лівому березі річки виявлено два стародавніх поселення черняхівської культури ІІІ-IV століття. Одне з них знаходиться на городах М. С. Каленюка і І. А. Крамара. На садибі І. А. Крамара у 1964 р. виявили поховання людини черняхівської культури. Друге поселення знаходиться за 450 м від села.

За переказами старожилів, на місці села колись давно знаходився ліс. Після того, як ліс повністю вирубали, залишились одні пеньки. На вирубаній ділянці почали селитися люди, і село назвали Пеньківці. Історична доля села тісно пов'язана з історією с. Личівки. Коли виникли Пеньківці, невідомо. В XVI столітті село належало князям Острозьким. У 1593 р. воно було спустошене татарами. З 1776 р. Пеньківцями володіла поміщиця Залєвська, потім вона віддала село в оренду Ф.Мінькевичу.

Після приєднання краю у 1795 р. до Російської імперії село ввійшло до складу Купільської волості Старокостянтинівського повіту Волинської губернії. У 1893 р. в селі збудували дерев'яну каплицю Св. Олександра Невського в пам'ять про Олександра ІІ. В 1891 р. її освятили як церкву. Православні віруючі села були приписані до церковної парафії с.Личівка. Школа грамоти в Пеньківцях відкрилася у 1892 р. в громадському будинку. Сільська громада платила вчителю школи 15 крб. на р., на утримання школи й давала 15 крб. на приладдя. У 1895 р. в школі навчалися 17 хлопчиків і 1 дівчинка.

У 1896 р. в селі було 32 двори і 272 жителі. Землі у селі належали благочинному священику с. Великі Жеребки Ісидору Ясієвичу.

Під час революції 1917 р. і Громадянської війни у селі перебували військові підрозділи і частини різних ворогуючих сторін. У кінці квітня 1919 р. в селі дислокувалася частина дивізії Болобочана військ УНР, які чинили пасивний опір польським військам, що наступали з Ковеля. В цей час на Волині наступала 1-а Українська армія фронту під командуванням Антонова-Овсієнко. В кінці 20-х років у селі було організовано колгосп. У 1932—1933 роках селяни пережили голод, у 1941—1944 — німецько-нацистську окупацію.

До 1963 р. Пеньківці входили до складу Базалійського і Чорноострівського районів, а в 1963 р. були приєднані до Волочиського району. У 1971 р. Пеньківці були приєднані до Личівки, і село припинило своє існування як окрема адміністративна одиниця.

Постаті

Література

  • Гуляк Л. Я., Михальчишин І. Р. Історія Волочиського району. — Хмельницький: Видавець ПП Цюпак А. А., 2010. — 504 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.