Пермська державна художня галерея

Пермська державна художня галерея (рос. Пермская государственная художественная галерея) художня галерея в місті Перм (Росія). У колекціях музею більше 50 000 творів образотворчого мистецтва з найдавніших часів до сучасності, що представляють різні види мистецтва.

Пермська державна художня галерея
58°00′59″ пн. ш. 56°14′04″ сх. д.
Тип художня галерея
Країна  Росія
Розташування Перм
Адреса Комсомольський проспект, 4
Засновано 1922
Сайт permartmuseum.com
Пермська державна художня галерея (Росія)

 Пермська державна художня галерея у Вікісховищі

Історія

1890 року в Пермі був створений Науково-промисловий музей, при якому в 1902 році відкрився художній відділ. До 1907 року в збірках відділу значилися роботи професора Академії мистецтв, історичного живописця Василя Верещагіна та його брата Петра Верещагіна, подаровані рідній Пермі. У відділ надходили роботи видатних російських художників (Микола Гущин, брати Олександр і Павло Свєдомські та інші. Ці роботи поклали початок формуванню колекцій майбутнього Художнього музею, який відкрився 7 листопада 1922 року.

Найважливіша частина колекції музею формувалася завдяки його засновникам, дослідникам історії культури Пермського краю Олександру Сиропятову і Миколі Серебренникову. У 1920-ті роки були організовані дослідницькі експедиції по території краю, у результаті яких були зібрані колекції пермської дерев'яної скульптури, золотого і орнаментального шиття, предметів культу і строгановської ікони. До 1925 року колекція музею вже налічувала понад 4000 предметів.

У 1920-ті роки колекція музею поповнювалася за рахунок Державного музейного фонду, створеного в результаті націоналізації приватних збірок. У Москві були відкриті музеї нової живописної культури, нового західного мистецтва та інші. Згодом більшість з них була розформована і твори передані в провінційні музеї, у тому числі і пермський. У 1929 році вперше в країні в музеї відкрилася експозиція сучасного мистецтва Уралу, що стала початком збирання мистецтва XX століття.

1932 року музей відкрився в будівлі колишнього Спасо-Преображенського кафедрального собору, у якому вдалося зберегти унікальний різьблений іконостас, привезений з монастиря, що знаходиться в селі Пискор. 1936 року музей отримує нову назву — Пермська державна художня галерея. У період Другої світової війни в будівлі галереї зберігалися колекції Державного Російського музею.

У 1960-1990-і роки наукові співробітники галереї брали участь в експедиціях, у результаті яких були зібрані предмети народного мистецтва Пермського краю: народна ікона, костюм, кераміка, ткацтво, розпис по дереву. У кінці XX століття галерея почала тісно співпрацювати з зарубіжними художниками, колекціонерами та мистецтвознавцями. Відомий німецький колекціонер мистецтва XX століття Юрген Вайхардт передав у дар понад 150 графічних аркушів зі свого зібрання, член Королівської академії мистецтв Великої Британії, художник Кирило Соколов подарував галереї частину своїх робіт, а також колекцію старої англійської гравюри.

Будівля музею

У даний час (2 квітня 2020 року) галерея розміщена в будівлі Спасо-Преображенського собору (1793—1832, архітектор Іван Свіязев), яка є пам'яткою архітектури XIX століття. Це рідкісний випадок, коли будівля Кафедрального собору досі не передана релігійній організації в процесі «реституції». Висота шпиля картинної галереї становить 73 метри, включаючи хрест на її верху.

Характеристики галереї

Експозиційно-виставкова площа — 1680 квадратних метрів. Площа тимчасових виставок — 60 м². Площа фондосховищ — 1200 м². Кількість працівників — 109, з них 38 наукових. Середня кількість відвідувачів — 113 800 на рік. У структурі галереї є архів, наукова бібліотека, реставраційні майстерні.

Колекція

Колекції Пермської державної художньої галереї налічують більше 50 000 одиниць зберігання. У колекціях є твори російського, західноєвропейського мистецтва різних художніх шкіл, стилів і напрямків XV-XX століть. Це живопис, графіка, скульптура, декоративно-ужиткове і народне мистецтво Росії і Європи. У галереї зібрані колекції античної кераміки, мистецтва Стародавнього Єгипту, тибетської бронзи, прикладного мистецтва Японії, Індії, Китаю. Автентичною є збірка робіт у так званому Пермському звіриному стилі.

Гордістю галереї є унікальна колекція Пермської дерев'яної скульптури, яка налічує близько 400 пам'яток XVII - початку XX століття. Ці скульптури зібрані в різних, переважно північних, районах Пермського краю.

Також особливу цінність становить збірка ікон Строгановської школи.

Галерея

Павло Размахнін. «Вид Пермі», 1832


Посилання

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.