Перша соборна мечеть Уфи

Перша соборна мечеть Уфи (башк. Өфөләге Беренсе йәмиғ мәсете; рос. Первая соборная мечеть Уфы) мечеть у місті Уфа (Башкортостан, Росія). Один із головних мусульманських храмів Башкирії. Упродовж 1960–1994 років це була єдина мечеть, яка працювала в Уфі.

Перша соборна мечеть Уфи
54°42′53″ пн. ш. 55°56′58″ сх. д.
Тип споруди мечеть
Розташування  Росія, Уфа
Кінець будівництва 1830
Належність іслам
Стан об'єкт культурної спадщини Росії регіонального значенняd
Адреса вул. Тукаєва, 52
Перша соборна мечеть Уфи (Росія)
 Перша соборна мечеть Уфи у Вікісховищі

Історія

Храм збудували за клопотанням муфтія Г. Габдрахімова до 1830 року на тодішній вул. Фроловській (сучасна Тукаєва). Мечеть будував за власні кошти уфимський купець 1-ї гільдії М. Тагіров (Хазмитєв).

Мечеть вирізняється простотою архітектури. Будівля кам'яна, двоповерхова, з одним мінаретом, неодноразово підлягала перебудові. Імам-хатибом мечеті понад 40 років (з 1841-го) служив ахунд Шарафетдин Габдельвахітович Сулейманов. 1890 року імам-хатибом, ахундом Х. Гусмановим на гроші прихожан придбано будинок з надвірними спорудами, лазнею та фруктовим садом.

При мечеті діяло медресе «Гусманія». До початку XX сторіччя парафія нараховувала 920 людей. У роки комуністичної антирелігійної пропаганди мечеть не закрили й у 1960–1994 роках вона була єдиною, яка працювала в Уфі. 1990 року при мечеті відкрито медресе. У народі має назву «Тукаївська мечеть»[1].

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.