Петті Герст

Патрісія Кемпбелл Герст (англ. Patricia Campbell Hearst) (нар. 1954) — онука Вільяма Рендольфа Герста, американського мільярдера і газетного магната, жертва політичного викрадення, терористка, засуджена за пограбування банку.

Петті Герст
англ. Patty Hearst
Ім'я при народженні англ. Patricia Campbell Hearst
Народилася 20 лютого 1954(1954-02-20)[1][2] (67 років)
Сан-Франциско, Каліфорнія, США
Країна  США
Діяльність акторка, сценаристка, світська левиця, банківський крадій, телеакторка, кіноакторка
Alma mater Crystal Springs Uplands Schoold, Santa Catalina Schoold, Університет Каліфорнії (Берклі), Коледж Менлоd і Sacred Heart Preparatoryd
Знання мов англійська[3]
Батько Рендольф Апперсон Герстd[4]
Мати Catherine Wood Campbelld[4]
Брати, сестри Енн Герстd
Діти Лідія Герстd
IMDb ID 0372553

Біографія

У лютому 1974 року у віці 19 років була захоплена в університетському містечку Берклі (Каліфорнія) американським ліворадикальним терористичним угрупованням Симбіоністська армія визволення (САВ). Провела 57 днів у шафі розміром 2 метри на 63 сантиметри, перші два тижні з зав'язаними очима, перші кілька днів без туалету і з кляпом у роті, зазнала фізичного, психологічного та сексуального насильства[5]. Початковий план обміняти заручницю на двох членів угруповання, які відбували тюремне ув'язнення за скоєний групою політичне вбивство, провалився при першій спробі переговорів з владою[6].

За звільнення онучки мільярдера терористи зажадали видачі кожному незаможному жителю Каліфорнії продовольчого пакета в 70 доларів та друку масовим тиражем пропагандистської літератури. Це обійшлося б сімейству Герст в 400 млн доларів. Сім'я оголосила про неможливість виконання умов САВ і запропонувала виділити 6 млн доларів трьома порціями по 2 млн доларів.

Після того, як сім'я заручниці організувала розподіл харчових продуктів на суму 4 млн доларів, і за добу до обіцяного терористами звільнення дівчини під заставу ще 2 млн доларів, угрупування випустило аудіодекларацію, в якій Патрісія Герст проголосила свій вступ до лав Симбіоністської армії визволення і відмовилася повернутися в сім'ю: «Або і далі залишатися в полоні, або використовувати міць САВ і боротися за мир. Я вирішила боротися… Я вирішила залишитися з новими друзями».

Згодом виявилося, що дівчина погодилася перейти на бік загарбників і перейняла їхні політичні переконання під загрозою вбивства[7].

Патрісія Герст (праворуч) під конвоєм лідера САВ Дональда Дефріза (ліворуч) бере участь у пограбуванні банку «Гібернія» в Сан-Франциско, 1974 рік.

В САВО Герст отримала бойовий псевдонім «Таня» на честь Тамари (Тані) Бунке (англ. Tania Bunke),[Комм 1] загиблої однодумниці Ернесто Че Гевари. Американська преса романтизувала образ заручниці-революціонерки, незаслужено перетворивши її на символ ліворадикального руху 70-х. 15 квітня 1974 року у складі бойової групи САВ Патрісія Герст взяла участь в пограбуванні банку «Хібернія» в Сан-Франциско. Пізніше була залучена в пограбування банку в містечку Кермічел (Каліфорнія), обстріл супермаркету, кілька випадків викрадення автомобілів і захоплення заручників, виробництво вибухівки. Була оголошена в розшук і заарештована 18 вересня 1975 року разом з чотирма іншими членами САВ в результаті облави ФБР.

Після здачі владі і взяття під варту Герст розповіла про насильство над нею з боку терористів і оголосила про примусовий характер усієї своєї діяльності в лавах САВ. Організована за рішенням суду психіатрична експертиза підтвердила наявність у дівчини посттравматичного розладу психіки, викликаний переживанням інтенсивного страху, безпорадності та крайнього жаху.

За збігом обставин Герст виявилася єдиним членом угруповання, якому було пред'явлено звинувачення в пограбуванні банку «Гібернія». 20 березня 1976 року Патрісія була засуджена до семирічного тюремного ув'язнення за участь у пограбуванні банку, попри зусилля адвокатів представити її жертвою викрадення. Завдяки втручанню президента США Джиммі Картера термін був скорочений, а 1 лютого 1979 року вирок було скасовано під тиском громадської кампанії підтримки, розгорнутої «Комітетом зі звільнення Патрісії Герст»[8].

Після закінчення терміну тюремного ув'язнення вийшла заміж за свого охоронця і живе з сім'єю в передмісті Нью-Йорка. Співпрацювала з ФБР, давши свідчення, що лягли в основу трьох судових процесів у справі САВ, зіграла кілька ролей у кіно і театрі.

20 січня 2001 року Герст отримала повне президентське помилування указом Білла Клінтона[9].

Випадок Патрісії Герст вважається класичним прикладом стокгольмського синдрому[Комм 2].

Критика

Як зазначає біограф П.Герст, Джеффрі Тубін, у разі подвійного втручання вищих представників виконавчої влади в долю Герст, зв'язки і кошти її сім'ї стали важливою допоміжною обставиною: «В'язниці США переповнені в'язнями, яких ввели в оману, і які вчинили менш тяжкі злочини, ніж Патрісія. Однак у цих нещасних нема шансів навіть на одиничний акт поблажливості, а тим більше — на безпрецедентний подвійний».

Родина

  • Чоловік: Бернард Шоу (колишній охоронець і поліціянт).
  • Дочки: модель і актриса Лідія Марі Герст-Шоу і Джилліан Герст-Шоу.

Образ у мистецтві

  • Abduction (1975) Художній фільм Джозефа Зіто, що експлуатує сюжет викрадення Герст, був знятий по однойменній новелі Джеймса Гаррісона, опублікованої в 1974 році до моменту захоплення Герст.
  • Ален Роб-Гріє поклав історію Патрісії Герст в основу свого фільму «Гра з вогнем».
  • Пол Шредер у 1988 році зняв фільм «Патті Герст».
  • Роберт Зюйдам написав про Патрісію Герст оперу «Заморозки» (19931994).

Примітки

Виноски

  1. У мемуарах Герст, мабуть, помилково, згадується Таня Бурке (англ. Tania Burke)
  2. Термін «Стокгольмський синдром» ще не був добре відомий в 1975 — на початку 1976 років і не справив серйозного впливу на винесення Герст першого вироку: суд не повірив висновкам психіатричної експертизи та проігнорував юридичні спроби захистити підсудну.

Джерела

  1. Person Profile // Internet Movie Database — 1990.
  2. Encyclopædia Britannica
  3. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  4. Lundy D. R. The Peerage
  5. William Graebner. Patty's Got a Gun: Patricia Hearst in 1970s America. The University of Chicago Press, 2008
  6. Patricia Cambell Hearst, Alvin Moscow. Every Secret Thing. Doubleday & Co., 1982. Reprint: Hearst, Patricia Campbell, Alvin Moscow. Patty Hearst: Her Own Story. New York: Avon, 1988.
  7. CNN Larry King Live. Transcript of the Interview with Patty Hearst. 22 січня 2001. Архів оригіналу за 23 березня 2012. Процитовано 5 червня 2010.
  8. Patricia Cambell Hearst, Alvin Moscow. {{{Заголовок}}}. — ISBN 0-385-17056-4.
  9. Office of Public Affairs (20 січня 2001). President Clinton's Pardons, January 2001. United States Department of Justice. Архів оригіналу за 23 березня 2012. Процитовано 5 червня 2010.

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.