Печериста пазуха

Пече́риста па́зуха, каверно́зний си́нус (лат. sinus cavernosus) — венозний простір між зовнішньою й внутрішньою пластинками твердої мозкової оболони черепа людини та ссавців. Парний простір, розташований на основі черепа по обидва боки від турецького сідла (клиноподібна кістка). Відноситься до синусів твердої оболони.

Ліва печериста пазуха виділена червоним
Внутрішня сонна артерія виділена червоним, черепно-мозкові нерви — жовтим

Анатомія

У печеристій пазусі міститься багато перегородок, що надає їй печеристого характеру, звідки і походить її назва. Іноді може мати вигляд венозного сплетення.

Права і ліва печеристі пазухи сполучаються між собою за допомогою передньої і задньої міжпечеристих пазух (sinus intercavernosi), які розміщені в товщі діафрагми турецького сідла, відповідно, попереду і позаду гіпофіза. В результаті чого навколо гіпофіза утворюється циркулярний синус (великий синус).

У печеристу пазуху впадає клино-тім'яний синус (sinus sphenoparietalis) і верхня очна вена (vena ophtalmica superior). Кров з печеристої пазухи головним чином відтікає через верхній і нижній кам'янистий синуси (sinus petrosus superior et sinus petrosus inferior) у внутрішню яремну вену (vena jugularis interna).

При перерізі синус не спадається і має вигляд трикутника, у якому розрізняють три стінки: верхню, зовнішню і внутрішню. В товщі зовнішньої стінки синусу проходить багато черепно-мозкових нервів: окоруховий нерв (III пара ЧМН), блоковий нерв (IV пара ЧМН), очний нерв (перша гілка трійчастого нерву — V пара ЧМН), верхньощелепний нерв (друга гілка трійчастого нерву — V пара ЧМН). Листок твердої мозкової оболони формує фіброзну піхву для ЧМН, при цьому нерви дещо виступають у порожнину печеристого синусу.

Через кавернозний синус проходить внутрішня сонна артерія разом з симпатичним сонним сплетенням. Її супроводжує відвідний нерв (VI пара ЧМН), розміщений трохи латеральніше від внутрішньої сонної артерії.

За допомогою емісарних вен печеристий синус сполучається з крилоподібним венозним сплетенням. Очна вена і кутова вена ока, які відповідають за відтік крові від тканин обличчя, носа, очного яблука, також мають сполучення з кавернозним синусом.

Клінічне значення

У випадку запального процесу в ділянці обличчя, інфекція через очну вену і кутову вену може поширитися до кавернозного синусу і викликати його тромбоз — небезпечне для життя ускладнення.

При пошкодженні чи розриві стінки внутрішньої сонної артерії може виникнути артеріовенозна фістула каротидно-кавернозне співустя. Симптомами якого є пульсуючий екзофтальм, шум в вухах, прогресуюча втрата зору.

Література

  • Головацький А. С., Черкасов В. Г., Сапін М. Р., Парахін А. І. Анатомія людини у трьох томах. — Вінниця: Нова Книга, 2007. — Т. 2. — С. 337—339. — 4000 прим. — ISBN 978-966-382-062-0
  • Сапин М. Р. Анатомия человека. — М.: Медицина, 2001. — Т. 2 — ISBN 5-225-04586-3
  • Синельников Р. Д., Синельников Я. Р. Атлас анатомии человека в 4 томах. Т.4. — М.: Медицина, 1996. — ISBN 5-225-02723-7
  • Gray, Henry, F. R. S Gray's Anatomy — Elsevier Ltd., 2008 — ISBN 0 443 07169 1
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.