Пивоварний завод (Івано-Франківськ)

Івано-Франківський пивоварний завод
Пивоварний завод

Статус недіючий
Країна  Україна
Розташування Івано-Франківськ
Тип будівлі промислова будівля
Архітектурний стиль бароко
Матеріал цегла
Стан добрий
Адреса вул. Новгородська, 49, 28
Ідентифікатори й посилання

 Пивоварний завод у Вікісховищі

Івано-Франківський пивзавод або Пивоварний завод пам'ятка архітектури національного значення у місті Івано-Франківськ. Складається із двох корпусів — солодового та варного цеху, які зведені в 1767 р. Пам'ятка є рідкісним зразком промислової архітектури України другої половини XVIII століття. Охоронний номер 1137.[1]

Історія

1767 — веде своє літочислення пивоварний завод в Станіславі. Побудовані дві дерев'яні будівлі в стилі бароко для виробництва пива.

1787 — заводом володів граф Пйотр Потоцький.

1801 — пивоварня перейшла у власність Австро-Угорської держави за борги графа Потоцького.

1888 — пивоварня належала братам Лінднерам.

1905 — завод купив Петер Зедельмайер, у власності родини якого завод перебував до другої світової війни. В середині XIX століття на пивоварні працювало 40 чоловік. Разом з пивоварнею на західній околиці міста, в с. Княгинин, завод виготовляв щорічно 12 тис. відер пива, а також пивні дріжджі.

1912 «Бровар Parowy Sedelmajera Sp.zoo» розташовувався на вулиці Седельмаєрівській (Зедельмаєрівській) і мав 57 робітників. Після економічної кризи число робочих дещо скоротилося, але не надовго.

1936 — капітал товариства становив 300 тис. злотих, пивоварня виробляла близько 300 тис. дал. пива щорічно, яке продавали більше 20 оптових складів в Станиславові та Калуші.

1945 — під час війни завод називався «Dampfbrauerei GmbH»

1983 — зварено 909 тис. декалітрів пива

1997 — одне з найстаріших підприємств України припинило своє існування, не витримавши конкуренції з іншими виробниками. На фасаді заводу збереглася дата «1767», яка підтверджується охоронною дошкою пам'ятки архітектури. Територію заводу викупила фірма «Гаразд Україна», яка зобов'язалася до 2009 р відновити пам'ятник архітектури, побудувати кафе, музей пивоваріння та міні-пивзавод.

Література

  • Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. — Київ : Будівельник, 1985. — Т. 2. — С. 215.

Джерела

  1. Про впорядкування справи обліку та охорони пам'ятників архітектури на території Української РСР. zakon.rada.gov.ua. Процитовано 21 лютого 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.