1767

Геополітична ситуація

Султаном Османської імперії є Мустафа III (до 1774). Під владою османів перебувають Близький Схід та Єгипет, Середземноморське узбережжя Північної Африки, частина Закавказзя, значні території в Європі: Греція, Болгарія і Сербія. Васалами османів є Волощина та Молдова.

Священна Римська імперія охоплює крім німецьких земель Угорщину з Хорватією, Трансильванію, Богемію, Північ Італії, Австрійські Нідерланди. Її імператор Йосиф II (до 1790). Марія-Терезія має титул королеви Угорщини. Королем Пруссії є Фрідріх II (до 1786).

У Франції править Людовик XV (до 1774). Франція має колонії в Північній Америці та Індії. В Іспанії Карл III (до 1788). Королівству Іспанія належать південь Італії, Нова Іспанія, Нова Гранада та Віце-королівство Перу в Америці, Філіппіни. У Португалії королює Жозе I (до 1777). Португалія має володіння в Бразилії, в Африці, в Індії, в Індійському океані й Індонезії.

На троні Великої Британії сидить Георг III (до 1820). Британія має колонії в Північній Америці, на Карибах та в Індії. Північ Нідерландів займає Республіка Об'єднаних провінцій. Вона має колонії в Північній Америці, Індонезії, на Формозі та на Цейлоні. Король Данії та Норвегії Кристіан VII (до 1808), який змінив Фредеріка V, на шведському троні сидить Адольф Фредерік (до 1771). На Апеннінському півострові незалежні Венеціанська республіка та Папська область. Король Речі Посполитої Станіслав Август Понятовський (до 1795). У Російській імперії править Катерина II (до 1796).

Україну розділено по Дніпру між Річчю Посполитою та Російською імперією. Лівобережна частина розділена на Малоросійську, Новоросійську та Слобідсько-Українську губернії. Нова Січ є пристанищем козаків. Існує Кримське ханство, якому підвласна Ногайська орда.

В Ірані фактично править династія Зандів при номінальному правлінні сефевіда Ісмаїла III. Значними державами Індостану є Імперія Великих Моголів, Імперія Маратха. Зростає могутність Британської Ост-Індійської компанії. У Китаї править Династія Цін. В Японії триває період Едо.

Події

В Україні

У світі

  • 27 лютого іспанський король Карл III декретом видворив єзуїтів з усієї іспанської імперії.
  • 24 березня Іспанія взяла під свій контроль Фолклендські острови.
  • 7 квітня війська бірманської династії Конбаун захопили столицю Аюттхаї і поклали край 400-річній історії цієї сіамської держави.
  • Самуель Волліс першим із європейців висадився на Таїті.
  • 7 жовтня Фредерік Норт став канцлером скарбниці Великої Британії.
  • 17 жовтня Стефана Малого, який видавав себе за Петра III, проголошено царем Чорногорії.
  • 24 жовтня король Франції Людовик XV скасував антиєврейський закон від 1661 року. Євреям дозволено вести оптову торгівлю й торгувати дорогоцінностями.
  • 28 жовтня на зборах бостонських купців оголошено бойкот 38 британським товарам, оголошено лозунг «Купуй американське!»
  • 3 листопада неаполітанський король Фердинанд IV підтримав свого батька, короля Іспанії Карла III, й видворив єзуїтів.
  • 19 листопада у Речі Посполитій під наглядом російських військ відкрився сейм, що отримав назву сейма Репніна, оскільки проходив під диктовку російського посла.
  • 28 грудня незначний провінційний чиновник Таксин оголосив себе королем Таїланду й очолив повстання проти бірманців.

Наука та культура

Фрагонар Гойдалка

Засновані

Зникли

  • Королівство Аюттхая
  • Графство Гогенцоллерн-Гайгерлох
  • Індіанське плем'я тімукуа.

Народились

див. також Категорія:Народились 1767

Померли

див. також Категорія:Померли 1767

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.