План Маршалла для України
План Маршалла для України — ініціативи європейських і американських політиків, військових чиновників, прозахідних лобістів, політтехнологів, філософів в створенні програми реформ для України, які покликані вивести державу із економічної зони країн Азії і Східної Європи та наблизити її до стандартів Західної Європи подібно до Плану Маршалла для Європи після Другої Світової Війни.
Ініціатива Литовської Республіки (2017)
«Новий європейський інвестиційний план для України та інших країн Східного партнерства», або так званий «План Маршалла для України» — ініціатива Литовської Республіки для допомоги Україні на 2017–2020. Ця ініціатива передбачає, серед іншого план економічної, фінансово-інвестиційної підтримки, включаючи послідовне посилення стратегічного діалогу Україна – країни Заходу для забезпечення євроінтеграції України.[1]
Ініціатива передбачає інвестиції в реальний сектор економіки України, а також підтримку реформ, спрямованих на економічне зростання України, створення нових інструментів фінансування інвестицій, а також підтримку малого та середнього підприємництва.[1]
Ініціатива, заснована на досвіді Литви в проведенні реформ в 1990-х. Є інструментом, який повинен продемонструвати українському суспільству підтримку європейських партнерів.[1]
Йдеться про, як мінімум, 5 млрд євро щорічної підтримки реформ, які мають бути спрямовані на економічне зростання та розвиток[2], що має забезпечити Україні зростання економіки на 6-8% річних[1].
Робоча група з представників Уряду та Парламенту спільно з литовською стороною - до 25 вересня 2017 має напрацювати конкретні кроки та заходи інвестиційного плану, які будуть представлені на Саміті Східного партнерства в листопаді 2017 року.[1]
План Європейської народної партії (2017)
План про довгострокову підтримку України був офіційно підтриманий Європейською народною партією. План буде представлений на саміті Східного партнерства в Брюсселі. План передбачає фінансову підтримку реформ на суму $ 4-5 млрд на рік[3].
План Бундестагу Німеччини (2016)
У квітні 2015 року громадською ініціативою Marshallplan für die Ukraine була зареєстрована в Бундестазі Німеччини петиція щодо реалізацію плану допомоги Україні[4]. Автори аргументують свій план тим, що ключ до мирного розвитку Європи знаходиться зараз в Україні. 29 лютого 2016 року депутат Бундестагу Карл-Георг Вельман повідомив про початок розробки Плану Маршалла для України.
План Тімоті Гартон-Еша (2014)
Британський історик, письменник і журналіст Тімоті Ґартон Еш у вересні 2014 запропонував програму 10-річного плану допомоги для України і запропонував назвати його «План Меркель» з поваги Ангели Меркель, яка відіграє ключову роль у вирішенні конфлікту з Росією. План передбачає військові, політичні та економічні кроки, у тому числі:
- постачання устаткування і озброєнь, готовність НАТО вести таку ж гібридну війну, яку веде Росія не тільки в Україні, але готова вести в будь-який момент в слабких точках Євросоюзу;
- надання Україні безвізового режиму з ЄС;
- економічна допомога Україні створити розвинуте суспільство.
План Бернара-Анрі Леві (2014)
В 2014 французький філософ, письменник і журналіст Бернар-Анрі Леві запропонував свій «План Маршалла» для України[5]:
- світовий економічний форум за моделлю щорічного форуму в Давосі, який проводився б у Києві і був би присвячений Україні;
- створення спеціальної страхової компанії, що фінансується страховими компаніями з країн-членів ЄС та українськими олігархами;
- велика європейська позика у формі боргових зобов'язань державного казначейства України, які будуть гарантовані ЄЦБ і МВФ.
Вважає, що план потрібний не тільки Україні, але і Європі, оскільки доля Європи сьогодні вирішується в Україні[6]. В анонсі плану зазначив: «тут справа в принципі. Ввести санкції проти агресора — це добре; допомогти жертві агресії — краще».
План People-Centered Economic Development (2007)
Однією з перших згадок «Плану Маршалла» для України є розробка в 2007 році документа Microeconomic Development and Social Enterprise in Ukraine: A «Marshall Plan» for Ukraine[7] організацією People-Centered Economic Development.
План передбачав такі компоненти: Childcare reform, Microenterprise and microcredit support, Internet development, Social enterprise.
План отримав позитивну оцінку англійського підприємця та мільярдера Річарда Бренсона, засновника корпорації Virgin Group в його промові 14 вересня 2014 року[8]. Він назвав також інші публікації цього Плану в Україні[9][10]. Річард Бренсон повідомив, що в лютому 2008 року План був переданий на розгляд в USAID і в Комітет з Зовнішньої Політиці Конгресу США.
Примітки
- “План Маршалла для України”: 5 млрд євро на рік забезпечать зростання економіки до 6-8%. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. 14.09.2017.
- "План Маршала": Україна отримуватиме 5 млрд євро на рік
- Резолюція європейських політиків: чи реальне прийняття "плану Маршалла" для України
- /Petition_58477.html Außenpolitik - Einrichtung eines Marshallplans für die Ukraine[недоступне посилання з жовтня 2019]
- Бернар-Анрі Леві і "план Маршала" для України
- Бернар-Анрі Леві: «Доля Європи вирішується сьогодні в Україні»
- Microeconomic Development and Social Enterprise in Ukraine: A “Marshall Plan” for Ukraine. Архів оригіналу за 29 серпня 2017. Процитовано 6 липня 2017.
- Sir Richard Branson: Peace in Ukraine. Архів оригіналу за 14 вересня 2017. Процитовано 6 липня 2017.
- Microeconomic Development and Social Enterprise in Ukraine: A «Marshall Plan» for Ukraine
- Microeconomic Development and Social Enterprise in Ukraine: A «Marshall Plan» for Ukraine - Part Two