Площа Петра Прерадовича

Площа Петра Прерадовича (хорв. Trg Petra Preradovića), відома в народі як Квіткова площа (хорв. Cvjetni trg) площа в самому центрі столиці Хорватії Загреба, приблизно за 200 метрів на південний захід від центрального майдану міста площі бана Єлачича. Названа на честь подвижника хорватського відродження Петра Прерадовича. Друга, неофіційна назва площі походить від квіткових кіосків, якими традиційно славиться майдан.[1]

Площа Петра Прерадовича
 Хорватія
хорв. Trg Petra Preradovića
Фрагмент площі
Населений пункт Загреб
Район Нижнє місто
Назва на честь Петар Прерадович
Загальні відомості
Координати
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Архітектурні пам'ятки Собор Преображення Господнього
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap r6459518 ·R
Мапа
 Площа Петра Прерадовича у Вікісховищі

Нині це пішохідна зона. Є лавки, кілька дерев, кав'ярні з терасами. Це улюблене місце зустрічей. Майдан особливо відомий різними сходками та ятками, які тут поставили різні НУО (громадські об'єднання, релігійні організації тощо), розповсюдженням листівок та іншими формами просування, невеликими масовими заходами, акціями і т. ін. Тут також організовуються комерційні промоакції.

Площа створена шляхом знесення кварталу будівель, які стояли там у 1897 році, і тоді ж дістала свою назву, яку відновила в сьогоднішній Хорватії, оскільки за часів соціалістичної Югославії її називали «Площа братерства і єдності» (хорв. Trg bratstva i jedinstva).

Архітектура

На північній стороні площі знаходиться найважливіший храм сербської православної громади Хорватії з ХІХ століття Собор Преображення Господнього. Саме навколо нього 1897 року було знесено кілька будівель, щоб розчистити місце для цієї площі. У північно-східному куті площі за кресленнями Йосипа Ванцаша було споруджено палац Першого хорватського ощадного банку (хорв. Palača Prve hrvatske štedionice). Архітектурній фірмі «Hönigsberg & Deutsch» було доручено збудувати палац Фаркаша (хорв. Palača Farkaš) у південно-західному кутку площі. Південний кінець площі позначений палацом Йосипа Зібеншайна, побудованим у 1873—1874 роках, а на західному краю знаходиться найстаріший будинок площі під назвою «Граніц», зведений 1886 року за проєктом Германа Болле для відомого книговидавця Ігнята Граніца.

Остаточного вигляду майдан набув у 1930-х рр., а 1954 року на ньому встановлено пам'ятник Петрові Прерадовичу. 2007 року на площі відкрито торговельний центр «Centar Cvjetni», заради чого, незважаючи на протести,[2] знесли два старі будинки.

Панорама площі

Традиційна на площі торгівля квітами.

Примітки

  1. Thebestincroatia.info (англ.)
  2. Jutarnji list Архівовано 13 січня 2014 у Wayback Machine. (хор.)

Посилання

Література

  • Knežević, Snješka: Trg Petra Preradovića i Trg Petra Svačića u Zagrebu. Geneza dvaju donjogradskih trgova, "Godišnjak zaštite spomenika kulture Hrvatske", 20/21, Zagreb 1994/5 (оригінальна наукова праця) (хор.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.