Повзик великий

Поширення

Вид поширений в Західній та Середній Азії від східної частини Туреччини до Пакистану і на північ до Казахстану. Мешкає на скелястих, сонячних і посушливих схилах пагорбів, в ущелинах, ярах або скелястих відслоненнях.

Опис

Гніздо повзика великого

Дрібний птах, але порівняно великий вид повзиків, завдовжки 15-16 см, вага 42-55 г. Верхні частини тіла синювато-сірого кольору. Від основи дзьоба через очі до лопаток проходить чорна лоральна смужка, яка ширша порівняно з іншими видами повзиків. Горло та груди білі. Черево та боки рудувато-коричневі.

Спосіб життя

Мешкає у скелястих місцевостях. Полює на комах та павуків, яких видобуває з щілин. Восени їсть також ягоди та насіння. Сезон розмноження триває з квітня по червень. Утворює моногамні пари. Самець спільно з самицею будують гніздо з глини у формі горщика. Якщо гніздо облаштовує у невеликій печері, то вхід обмуровує глиною. Дно вистелюють сухою травою чи мохом. У кладці 4-8 яєць. Інкубація триває 14-15 днів.

Підвиди

  • S. t. dresseri Zarudny & Buturlin, 1906 — Південно-Східна Туреччина, Північний Ірак, Західний Іран
  • S. t. obscura Zarudny & Loudon, 1905 — Північно-Східна Туреччина, Кавказ, Північний Іран
  • S. t. tephronota Sharpe, 1872 — схід Туркменістану, південь Казахстану, Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан, Афганістан, Пакистан
  • S. t. iranica (Buturlin, 1916) — північ Ірану, південь Туркменістану.

Примітки

  1. BirdLife International (2016). Sitta tephronota: інформація на сайті МСОП(версія 2020.2) (англ.) 28 вересня 2020
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.