Полежаєв Олександр Іванович

Полежаєв Олександр Іванович (30 серпня [11 вересня] 1804, с. Рузаєвка, Пензенська губернія — 16 [28] січня 1838, Лефортовський військовий госпіталь, Москва) — російський поет і перекладач.

Полежаєв Олександр Іванович
Народився 30 серпня (11 вересня) 1804[1]
Рузаєвка, Інсарський повітd, Пензенська губернія, Російська імперія
Помер 16 (28) січня 1838 (33 роки)
Москва, Російська імперія
·туберкульоз
Поховання Q4416001?
Країна  Російська імперія
Діяльність автор, поет, письменник, перекладач
Мова творів російська
Роки активності з 1825
У шлюбі з Yekaterina Rayevskayad

 Полежаєв Олександр Іванович у Вікісховищі
 Роботи у  Вікіджерелах

У 1826 він був відправлений унтер-офіцером в армію за поему «Сашка» (1825) за особистим наказом Миколи I. Армію він не любив і неодноразово самовільно залишав полк; зазнавав тілесного покарання. У 1838 помер у віці 33 років.

Він був позашлюбним сином поміщика Струйського від його кріпачки Горпини Іванової (по О. І. Введенському — Степаниди Іванівни).

Життя і творчість

Незабаром після народження сина Горпина була відпущена на волю і видана заміж за Саранського купця Івана Івановича Полежаєва, з яким переселилася в село Покришкіно, звідки й походить помилка в деяких джерелах при вказівці місця народження майбутнього поета. Щоб «покрити панський гріх», документи були виправлені із зазначенням, що Полежаєв народився в 1805 вже в Покришкіно, в «законній сім'ї».
В 1810 році Струйський передає Полежаєва і його зведеного брата Костянтина (сина померлої Горпини і її чоловіка І. І. Полежаєва) під опіку Я. Андреянова, дворового вчителя, одруженого на сестрі Горпини Ганні.

У 1816 Струйский-батько, перед своїм від'їздом до Сибіру на поселення за вбивство свого кріпака, відвозить Олександра в Москву і поміщає в пансіон при Московському університеті. Сам Струйський помер на засланні в 1825 році.

У 1820 році Олександр Полежаєв надходить вільним слухачем на Словесне відділення Московського університету.

У 1825 під впливом «Євгенія Онєгіна» Пушкіна пише власну поему «Сашка». У цьому ж році виходить альманах М. П. Погодіна «Уранія», в якому надруковано переклад Полежаєва «Людина. До Байрона (з Ламартина)». У 1826 Полежаєва приймають в члени Товариства любителів російської словесності при Московському університеті.

Після доносу жандармського полковника Івана Петровича Бібікова (1788—1856) поема «Сашка», що містить критику порядків в Московському університеті і опис звичаїв університетського студентства, потрапила в руки самого Миколи I. У 1826 Олександра віддають в унтер-офіцери в Бутирський піхотний полк за особистим розпорядженням царя.
У червні 1827 Полежаєв біжить з полку з метою дістатися до Петербургу і клопотати про звільнення від військової служби. Однак його хапають, повертають в полк і віддають під суд (за іншою версією, Полежаєв повернувся в полк сам, «одумавшись»). Поет з унтер-офіцерів розжалуваний у рядові без вислуги і позбавлений особистого дворянства — до кінця життя він повинен був залишитися на військовій службі рядовим.

У 1828 Полежаєва заарештовують за образу фельдфебеля. Майже рік він провів в кайданах на гауптвахті в підвалі Московських Спаських казарм, маючи в перспективі побиття шпіцрутенами; але йому було поставлено в покарання довгострокове утримання під арештом. У'язнений написав вірш «В'язень» («Арештант»), що містить досить різкі випади проти царя. «У повагу вельми молодих років» він уникнув серйозної відповідальності і був переведений до Московського піхотного полку, з яким відправився на Кавказ. Там поет бере участь у бойових діях в Чечні і Дагестані. Кавказькі мотиви займають важливе місце в його ліриці (дві видані анонімно поеми — «Чир-Юрт» і «Ерпелі»). Відзначившись у походах, в 1831 він знову був підвищений до звання унтер-офіцера.

У 1833 Полежаєв разом з полком повертається в Москву. Восени поета переводять в Тарутинський єгерський полк.

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.