Полянська битва

Полянська битва (14 15 травня 1945) — остання велика битва Другої світової війни в Європі. Зіткнення, що відбулися поблизу містечка Поляна, були викликані прагненням зупинити відступ хорватських колабораціоністських формувань націоналістів до Австрії.

Полянська битва
Югославський фронт Другої світової війни
Дата: 14 травня 15 травня 1945 року
Місце: Поляна, Югославія
Результат: Перемога югославських партизан
Сторони
Третій Рейх
Хорватія
Сербські четники
Югославія
Велика Британія
Командувачі
Невідомо Коста Надь
Військові сили
30 тисяч солдат
Втрати
350 вбитих близько 100 вбитих

Передумови

Навесні 1945 року німецька армія зазнала низки великих поразок від югославських партизанів, а окремі її частини і зовсім потрапили в оточення. 9 травня 1945 командувач групи армій «E», генерал-полковник Александер Лер, підписав акт про беззастережну капітуляцію підконтрольного йому угруповання військ, проте окремі формування усташів й членів словенського домобранства вирішили вдатися до спроб (з продовженням збройного опору) прориву на захід, сподіваючись на допомогу союзників.

Битва

14 травня 1945 року підрозділи четників та усташів, зблизившись з частинами НВАЮ, зажадали надання вільного «коридору» для їх безперешкодного проходу на захід. Після того, як югославські партизани відповіли відмовою, розпочалася інтенсивна стрілецько-кулеметна стрільба, яка тривала до 4 години ранку 15 травня. З прибуттям підкріплення (20 танків) британської армії, четники викинули білі прапори і здалися. Вони намагалися вести переговори з союзниками, але британці відкинули будь-які перемовини.

На полі бою було виявлено щонайменше 310 вбитих і сотні поранених колабораціоністів. Безповоротні втрати партизанів склали 100 осіб. Після Полянської битви відбулося ще декілька інцидентів за участю членів розгромлених колабораціоністських формувань, проте саме цей бій прийнято вважати останнім в історії Другої світової війни на теренах Європіи.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.