Портативний дихальний апарат

Портативний дихальний апарат (ПДА, ПДУ) — тип автономних дихальних апаратів із закритим контуром, призначених для негайного захисту органів дихання, очей і шкіри обличчя людини від диму та токсичних газів, а також у випадку нестачі кисню в навколишньому середовищі, при виконанні екіпажем підводного човна короткочасних (до 15 хвилин) первинних заходів з боротьби за живучість корабля, попередження розвитку аварії, евакуації особового складу з загазованої зони або до його включення в загальні ШДА (шлангові дихальні апарати) та ізолюючі протигази (ІП-6) чи індивідуальні дихальні апарати (ІДА-59) для продовження ліквідації аварії. ПДА також використовуються гірниками на вугільних шахтах і інших гірничодобувних підприємствах в якості саморятувальників. Можуть використовуватись також в хімічній, металургійній та газової промисловості в умовах загазованогї атмосфери при аваріях. Основні види портативних дихальних апаратів радянського виробництва ПДА, ПДА-3, ПДА-3М, а також портативні дихальні пристрої ПДУ-2 і ПДУ-5.

Портативний дихальний апарат підводника в експозиції Військово-морського музейного комплексу «Балаклава»

Принцип дії і характеристики

Портативний дихальний апарат є постійноносимим і готовим до негайного використання індивідуальним спорядженням одноразової дії. Конструкція апарата дозволяє швидко використати його повторно після заміни регенераційного патрона за допомогою спеціального пристосування РМП-1.

ПДА є ізолюючим засобом захисту на хімічно пов'язаному кисні, за рахунок дихальної суміші, створюваної одноразовим регенеративним патроном. Принцип його дії заснований на властивості надпероксиду калію і натрію виділяти кисень при взаємодії з вуглекислим газом. ПДА працює за рахунок поглинання видихуваних людиною вологи і двоокису вуглецю хімічним регенеративним брикетом при одночасному виділенні з нього кисню. Апарат має пусковий пристрій з регенеративним патроном, що виділяє за 20-40 секунд не менше 10 літрів кисню.

Основні частини ПДА і ПДА-3 — регенеративний патрон з пусковим пристроєм, дихальний мішок, гофрована трубка з маскою МПДА, футляр з кришкою, ремені (поясний, плечовий і шийний). Голосовий зв'язок у спорядженому ПДА (як при безпосередньому спілкуванні, так і при роботі з технічними засобами зв'язку) здійснюється без зняття маски через потоншену частина маски навпроти рота. ПДУ-2, в якому на відміну від ПДА до гофрованої трубки замість маски приєднаний загубник (передбачені також носовий затискач і окуляри), для голосового зв'язку непристосований.

Змінний регенеративний патрон і пенал для його тимчасового зберігання
ПДУ-2 ПДА ПДА-3
Час перебування (термін дії регенеративного патрона), хвилин
- при важкому фізичному навантаженні 4 7 15
- при середньому фізичному навантаженні 10 15 50
- в стані спокою (при очікуванні допомоги) 50 80 240
Опір диханню, мм вод. ст. 150 150 100
Робочий інтервал температур, °С 0 — +50 0 — +50 -20 — +40
Маса робочої частини, кг 1,5 1,8 3,1

В залежності від умов бойової обстановки портативний дихальний апарат може перебувати в положеннях «наготові» і «бойовому». У положенні «наготові» футляр з відповідними складовими частинами ПДА постійно носять на лівому боці. На відпочинку дозволяється розміщувати ПДА на відстані не більше метра від себе. Включення в ПДА здійснюється самостійно або за наказом. Для включення в ПДА необхідно відкрити футляр ПДА, надіти маску і, утримуючи лівою рукою регенеративний патрон, повернути правою рукою важіль пускового пристрою на 180° після чого зробити різкий видих і продовжити дихання.

Див. також

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.