Портрет Станіслава Понятовського

Портре́т Станісла́ва Понято́вського — портрет доби раннього класицизму, створений жінкою художницею Елізабет Віже-Лебрен.

Портрет Станіслава Понятовського, 101,5 × 86,5 см

Автор Елізабет Віже-Лебрен
Час створення 1797
Розміри 101.5 × 86.5 см
Матеріал Полотно
Техніка Олійний живопис
Місцезнаходження Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків (Київ, Україна)

У 18031805 роках за наказом російського царя Олександра І магнат Тадеуш Чацький разом з Гуґо Коллонтаєм на базі колегіуму оо. Єзуїтів в місті Кременець заснували гімназію. Вона складалася з двох відділень:

  • нижчого (4 класи з роком навчання в кожному класі)
  • вищого (3 курси з двома роками навчання в кожному).

У нижчих класах викладалися переважно мови, у вищих — математичні та юридичні науки і словесність. Новий навчальний заклад зусиллями добродіїв був укомплектований та забезпечений бібліотекою, науковими приладами та власним ботанічним садом. Серед збірок — був і живопис.

У 1833 р. за участь студентів ліцею у національно-визвольному повстанні 1831 року за наказом російського царя Миколи I ліцей було ліквідовано. Бібліотека і наукові прилади були конфісковані і передані у новостворений університету Святого Володимира в місті Київ. В будинках ліцею було розташовано Волинську духовну семінарію.

Серед переданий речей був і цей портрет. З часом авторство та відомості про особу були втрачені. Вважалося, що це портрет Головкіна. У 1929 р. під цією атрибуцією портрет і передали з бібліотеки Київського університету до складу Музею Ханенків. Твір ретельно обстежив мистецтвознавець Сергій Олексійович Гіляров, автор першого наукового опису музейної збірки. Він і довів, що твір належить пензлю жінки художниці з Франції — Елізабет Віже-Лебрен. Підпис та дата були знайдені під рукою портретованого. Повернуто портрету і справжнє ім'я особи.

Джерела

  • Роллє М., Афіни Волинські: Нарис з історії освіти у Польщі. — Київ, 2007.
  • Maria Pasztor. Hugo Kołłątaj na Sejmie Wielkim w latach 1791—1792. — Warszawa, 1991.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.