Прем'єр-міністр Ірану

Прем'єр-міністр Ірану  - це політичний пост в Ірані, який існував протягом декількох різних періодів часу, починаючи з ери Каджарів (коли країна отримала міжнародне визнання як Персія) аж до його останнього відродження з 1979 по 1989 роки після іранської революції.

Прем'єр-міністр Ірану
Посаду обіймає
Мір-Хосейн Мусаві, останній прем'єр-міністр Ірану
Резиденція Палац Голестан
Місце м. Тегеран
Призначає Ісламська консультативна рада Ірану
Попередник Заснування посади
Створення 1 серпня 1906 року
Перший на посаді Мірза Насрулла Хан
Останній на посаді Мір-Хоссейн Мусаві
Скасовано 3 серпня 1989 року
Наступництво Посада скасована

Прем'єр-міністри епохи Каджарів

В епоху Каджарів, прем'єр-міністри були відомі під різними назвами. Сам пост був в основному відомий як атабак або атабак-е азам (великий атабак), або іноді садр-і-азам (прем'єр) на початку, але став згодом називатись Раіс Ол-Возара (глава міністрів). Втім, назва нахосту візира (прем'єр-міністр) використовувалося рідко. Прем'єр-міністр зазвичай називають почесним титулом хазрат-е-ашраф. Реза-Хан Сардар Сепах став останнім прем'єр-міністром династії Каджарів в 1923 році.

Прем'єр-міністри епохи Пехлеві

У 1925 році реза-Шах став шахом Ірану. Він призначив Мохаммада-Алі Форогі прем'єр-міністром[1]. У 1941 році його син Мохаммед Реза Пахлаві став Шахом. Він також призначив Мохаммада-Алі Форогі прем'єр-міністром. У 1951 році прем'єр-міністром став Мохаммед Мосаддик, але був повалений в результаті державним переворотом в 1953 році. Амір Аббас Ховейда став прем'єр-міністром Ірану в 1965 році і залишався на цьому посту до 1977 року. Шапор Бахтіяр був останнім прем'єр-міністром епохи Пехлеві.

Прем'єр-міністри Ісламської Республіки Іран

Після Іранської революції 1979 року Аятолла Хомейні призначив Мехді Базаргана прем'єр-міністром Тимчасового уряду, який працював на посаді до листопада 1979 року. Уряд пішов у відставку під час кризи заручників в Ірані, але зазначив, що це не було єдиною причиною. А це рішення для масової відставка була досягнуто за один день до вторгнення в посольство США іранських студентів.

Ця посада залишилася порожньою, доки Абольхасан Банісадр не став президентом у січні 1980 року і обрав Мохаммад Алі Раджаї прем'єр-міністром, в основному завдяки тиску представників Меджлісу, особливо тих, хто був близьким до Ісламської партії «Республіка». Раджай служив на посаді до імпічменту Банісадра у червні 1981 року і був обраний президентом на виборах 24 липня 1981 року. Раджай вибрав Мохаммада Джавада Бахонара його прем'єр-міністром, але вони були вбиті разом в кабінеті прем'єр-міністра лише через кілька тижнів пізніше, 30 серпня 1981 року.

Коли Алі Хаменеї став президентом на виборах у жовтні 1981 року, він вперше запропонував кандидатуру правого Алі Акбар Велаяті Меджлісу на посаду прем'єр-міністра, але він був відкинутий тодішньою лівою більшістю парламенту. Представники більшості потім змусили внести кандидатуру прем'єр-міністра Хомейні, а саме Мір-Хоссейна Мусаві. Спір закінчився лише після втручання Верховного лідера Аятоли Хомейні, який порадив Президенту прийняти кандидатуру Мусаві.

Мусаві перебував на цій посаді до 1989 року, коли в Конституцію були внесені поправки, щоб ліквідувати пост прем'єр-міністра і розділити його обов'язки між Президентом і новоствореною посадою першого віце-президента.

Життя колишніх прем'єр-міністрів

Ім'яЗображенняТермінДата народження
Мір-Хоссейн Мусаві 19811989 Шаблон:Birth date and age no cat no cat

Див. також

Примітки

  1. Gholam Reza Afkhami (27 жовтня 2008). The Life and Times of the Shah. University of California Press. с. 35. ISBN 978-0-520-25328-5. Процитовано 4 листопада 2012.

Джерела

  • Повний список Візирів Іран в останні 2000 років, див.: «іранський візир: від Bozorgmehr щоб Амір Кабір» (وزیران ایرانی از بزرگمهر تا امیر کبیر) за Abdolrafi' Хакікат (عبدالرفیع حقیقت). Перрі-Кастанеда Бібліотека колекція ДС 271 F34 1995
  • Мохаммад Таги Бахар, Taarikh-е Mokhtasar-е Ahzaab-е Siaasi-Е В iraan (короткі історії політичних партій Ірану), Amirkabir, 1978.
  • Енциклопедія Ираника.із запису на «Аля-Аль-Saltana, Мохаммад-Алі» і «Акбар Sepahdar-е азам, Фаталлах»
  • різні статті в Перській Енциклопедії
  • 'Алі Rizā Awsatí (عليرضا اوسطى), Іран протягом останніх трьох століть (Irān дар ЮВ попередити-е Gozashteh — ايران در قرن سه گذشته), Томи 1 і 2 (Paktāb видання — انتشارات پاکتاب, Тегеран, Іран, 2003). ISBN 964-93406-6-1 (тому. 1), ISBN 964-93406-5-3 (Том 2).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.